İngiltere Başbakanı Truss'ın istifasına dünyadan tepkiler

İngiltere Başbakanı Truss'ın istifasına dünyadan tepkiler
İngiltere Başbakanı Liz Truss'ın istifasının yankıları sürüyor. Dünya liderlerinin Truss'ın istifasıyla ilgili yorumlarında "istikrar" vurgusu yaptı. Rusya ise istifayı memnuniyetle karşıladı.

Artı Gerçek - İngiltere Başbakanı Liz Truss'ın 45 gün görevde kaldıktan sonra istifa etmesine dünyanın diğer ülkelerinden ve liderlerden de tepkiler geldi.

O tepkilerin bir kısmında liderler kişisel olarak üzüntülerini belirtti ancak Avrupa'da "istikrar" istediklerini vurguladı. En sert tepki ise Ukrayna-Rusya savaşında Kiev yönetimine verdiği destek nedeniyle Rusya'dandı.

FRANSA CUMHURBAŞKANI EMMANUEL MACRON

"Her şeyden önce biz istikrar isteriz. Kişisel düzeyde her zaman bir mevkidaşımın gidişini görmek beni üzer."

ABD BAŞKANI JOE BIDEN

"Birleşik Devletler ve Birleşik Krallık güçlü Müttefikler ve kalıcı arkadaşlar - ve bu gerçek asla değişmeyecek. Rusya'yı Ukrayna'ya karşı savaşından sorumlu tutmak da dahil olmak üzere çeşitli konulardaki ortaklığı için Başbakan Liz Truss'a teşekkür ediyorum. Uluslarımızın karşı karşıya olduğu küresel zorlukların üstesinden gelmek için Birleşik Krallık hükümetiyle yakın işbirliğini sürdüreceğiz."

BEYAZ SARAY ÖZEL KALEMİ RON KLAIN

"Cumhurbaşkanımızın partisi veya İngiltere başbakanının siyaseti ne olursa olsun ülkemizin Birleşik Krallık ile her zaman özel bir ilişkisi olmuştur. İngiltere kimi seçerse seçsin bu devam edecek...Başbakan Truss'un yerine kim geçerse geçsin onunla çok, çok yakından çalışacağız."

İRLANDA BAŞBAKANI MICHAEL MARTIN

"İstikrarın çok önemli olduğunu düşünüyorum ve Birleşik Krallık sistemini, Avrupa kıtasında büyük bir savaşın sürdüğü bu zamanlarda mümkün olduğunca çabuk bir halef seçebilecek bir konumda görmek istiyoruz."

HOLLANDA BAŞBAKANI MARK RUTTE

"Onunla iyi bir iletişimim vardı (...) bu yüzden kişisel olarak ona kızgınım (...) Bir dizi görüş üzerinde anlaştık ve bir sonraki meslektaşım olacak kişiyle çalışmak için sabırsızlanıyorum. Beşincisi olacak, sanıyorum."

RUSYA DIŞİŞLERİ SÖZCÜSÜ MARİYA ZAHAROVA

"İngiltere hiçbir zaman bir başbakanın böyle bir rezaletini görmedi. Onu felaket cehaleti ile hatırlayacağız."

Reuters haber ajansı, Rusya Dışişleri'nin bu tepkisindeki "cehalet" ifadesinin Rusya'nın Ukrayna'ya başlattığı askeri saldırı öncesinde o dönem Dışişleri Bakanı olan Truss'ın Moskova'ya yaptığı ziyaretteki gafı nedeniyle olduğunu belirtti.

Truss Moskova'da Rusya'nın deneyimli Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşürken Rusya'nın iki bölgesini Ukrayna ile karıştırmış, Lavrov görüşme sonrası açıklamasında Rus tarafının Ukrayna konusundaki ayrıntılı açıklamalarını Truss’ın ya bilmediğini ya da tamamen görmezden geldiğine yönelik bir his olduğunu söylemişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar