İngiltere'de yıllık enflasyon son 40 yılın zirvesinde

İngiltere'de yıllık enflasyon son 40 yılın zirvesinde
Yayınlanma:
A+ A-
İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi'nin verilerine göre enflasyon eylülde yıllık yüzde 10,1 ile son 40 yılın zirvesine ulaştı. Yükselişte enerji ve gıda fiyatlarındaki artış öncü rol oynadı.

Artı Gerçek - İngiltere'de enflasyon, enerji ve gıda fiyatları öncülüğünde yükselişini sürdürerek eylülde yıllık yüzde 10,1 ile son 40 yılın zirvesine ulaştı

İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi’nin (ONS) verilerine göre, ülkede tüketici fiyat endeksi (TÜFE) bu yılın eylül ayında yıllık bazda bir önceki ayda kaydedilen yüzde 9,9 seviyesinden yüzde 10,1’e yükseldi.

Enflasyonun son 40 yılın en yüksek seviyesinde olduğu ülkede, son 70 yılın içerisinde yüzde 10 seviyesinin üstü sadece 5 kez görüldü.

İngiltere’de enflasyonda çift hane en son 1982 yılının şubat ayında yüzde 10,2 ile görülmüştü. Enflasyon bu yılın temmuz ayında yüzde 10,1 olarak kayıtlara geçmişti.

Ülkede yaşama maliyetinin artışındaki en büyük sebepse içecek ve gıda fiyatlarındaki artış. Bu iki kalemdeki ıllık yaklaşık yüzde 15'lik oran ile Nisan 1980'den beri en hızlı yıllık artış oldu.

Özellikle yumurta, peynir, et, süt, ekmek ve mısır gevreğinin fiyatında çok hızlı artış yaşandı.

ONS'ye yıl boyunca eylül ayına kadar elektrik faturaları yüzde 54, doğalgaz faturaları ise yüzde 97,7 oranında pahalandı.

BBC'nin yaptığı bir ankete göre ülkede yaşayanların yarısından fazlası gelecek altı ayda mali durumlarının daha da kötüleşmesini beklediklerini söyledi.

80 MİLYAR STERLİNLİK DEVLET TAHVİLİ SATILACAK

BoE tarafından dün yapılan açıklamada kasım ayı başından itibaren 80 milyar sterlinlik İngiliz devlet tahvilinin satışına başlamasına karar verildiği kaydedildi.

Bankadan yapılan açıklamada, daha önce bu ayın sonunda yapılması planlanan 80 milyar sterlinlik tahvil satış planının 1 gün ertelenerek, 1 Kasım 2022'de uygulamaya konulmasının planlandığına vurgu yapıldı.

İngiltere'nin yeni Maliye Bakanı Jeremy Hunt, dün hükümetin kamu borçlanmasını yaklaşık 45 milyar sterlin hacminde artıracağı için piyasalarda gerilime neden olan mini bütçe düzenlemeleri kapsamındaki vergi indirimlerinden geri adım atıldığını açıklamıştı.

Daha önce pek çok kez bütçe düzenleme planı kapsamındaki vergi indirim planının arkasında duran İngiltere Başbakanı Liz Truss ise geçen cuma kamuoyu baskısına dayanamayarak Kwasi Kwarteng'i Maliye Bakanlığı görevinden almış, yerine Hunt'ı getirmişti.

Başbakan Liz Truss, ciddi piyasa oynaklığına neden olan “hatalar” için özür dilerken, Truss'un görevde ne kadar kalacağı konusunda İngiliz kamuoyunda tartışmalar başlamıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar