İngiltere İçişleri Bakanı Suella Braverman görevden alındı

İngiltere İçişleri Bakanı Suella Braverman görevden alındı
Yayınlanma:
A+ A-
Filistinlilerle dayanışma gösterilerine yönelik tavrı ve polisi eleştirmesiyle tepki çeken İngiltere İçişleri Bakanı Suella Braverman'ın görevden alındığı belirtildi.

Artı Gerçek - İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, ülkedeki Filistin yanlısı gösterileri yasaklamadığı gerekçesiyle kendisine bağlı polisi hedef alan İçişleri Bakanı Suella Braverman'ı görevden aldı. James Cleverly dışişleri bakanlığından içişleri bakanlığına kaydırıldı. Dışişleri bakanlığı görevineyse, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrıldığını süreçte (Brexit) başbakan olan David Cameron getirildi.

NE OLMUŞTU?

Braverman, Londra'da geçen cumartesi günü 1. Dünya Savaşı gazilerini anma günü ile eş zamanlı düzenlenen Filistinlilerle dayanışma gösterisine karşı çıkmış, Times gazetesinde yayımlanan makalesi ile polisi eleştirmişti. Braverman, İngiliz polisini protestoculara karşı çifte standart uygulamakla suçlamış, sol eğilimli göstericilere müsamaha gösterilirken pandemi dönemindeki sokağa çıkma yasaklarına karşı gösterilere izin verilmediğini savunmuştu.

Sunak, kendisinden haber alınmadan yayımlanan bu makale sonrasında Braverman'ı görevden alması için hem lideri olduğu Muhafazakar Parti, hem de muhalefetin baskısı altındaydı. Sunak'ın bu sabah, Braverman'dan hülümetten ayrılmasını istediği, içişleri bakanının da bunu kabul ettiği belirtildi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar