İngiltere, İran'a yönelik yeni yaptırımlarını açıkladı

İngiltere, İran'a yönelik yeni yaptırımlarını açıkladı
Yayınlanma:
A+ A-
ingiltere AB ile uyumlu olarak insan hakları ihlalleri nedeniyle İran'a yönelik yeni yaptırım kararları aldı. Son dalgayla birlikte İngiltere, Mahsa Amini'nin ölümünden bu yana İran'a yönelik 50 yeni yaptırım duyurmuş oldu.

Artı Gerçek - Avrupa Birliği'nin ardından İngiltere de İran'a yönelik yeni yaptırımlarını açıkladı. Geçen eylülde 22 yaşındaki Kürt kadın Mahsa Amini'nin ahlak polisince gözaltına alındığı sırada ölmesinin ardından başlayan ve hala süren eylemlerin bastırılmasındaki insan hakları ihlalleri ve casuslukla suçlanan İran-İngiltere çifte vatandaşı Ali Rıza Ekberi'nin idam edilmesi nedeniyle çok sayıda İranlı kişi ve kuruluş yaptırım listesine alındı.

İRAN KARA KUVVETLERİ BAŞKOMUTANI VE BESİC MİLİSLERİ YAPTIRIM LİSTESİNDE

Yaptırımlar kapsamında mal varlığı dondurulanlar arasında İran Başsavcısı Yardımcısı Ahmed Fazelyan da var. İngiltere Dışişleri Bakanlığı'na göre Fazelyan, ölüm cezasını siyasi amaçlar için kullanan adaletsiz yargı sisteminden sorumlu. Yaptırım listesine alınan isimler arasında Kara Kuvvetleri Başkomutanı Kiyumars Heidari, İran Devrim Muhafızları Ordusu Komutan Yardımcısı Hüseyin Nejat, Besic Direniş Güçleri ve Besic Komutan Yardımcısı Salar Abnuş da yer alıyor. Besic milisleriyle bağlantılı Besic Kooperatif Vakfı ve İran Kolluk Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Kasım Rızai de İngiltere'nin yaptırım listesinde yer aldı. Son dalgayla birlikte İngiltere Mahsa Amini'nin ölümünden bu yana İran'a yönelik 50 yeni yaptırım duyurmuş oldu.

'YAPTIRIM UYGULANANLAR BASKININ MERKEZİNDE YER ALIYOR'

İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly yaptığı açıklamada "İdam cezasını siyasi amaçlar için kullanan adli şahsiyetlerden sokaklarda protestocuları döven haydutlara kadar bugün yaptırım uygulananlar, rejimin İran halkına yönelik acımasız baskısının merkezinde yer alıyor. Birleşik Krallık ve ortaklarımız, bu yaptırımlar aracılığıyla, en kötü insan hakları ihlallerinden sorumlu olanlar için saklanacak bir yer olmayacağına dair net bir mesaj gönderdi" dedi.

AB DE YENİ YAPTIRIM PAKETİNİ DUYURMUŞTU

Avrupa Birliği dışişleri bakanları da bugün Brüksel'deki toplantıda İran'a yönelik yeni yaptırım paketinde uzlaşmıştı. Yaptırımların ayrıntısı henüz açıklanmadı ancak açıklamada "Bakanlar, İran'a karşı, baskıyı yönlendirenleri hedef alan yeni bir yaptırım paketi kabul etti. AB, İranlı yetkililerin barışçıl protestoculara karşı acımasız ve orantısız güç kullanımını şiddetle kınıyor" ifadeleri kullanıldı.

Toplantı öncesinde AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell, AB ülkelerinin dışişleri bakanlarının bugün yalnızca insan hakları çerçevesinde İran'da bireylere yönelik yeni yaptırımları ele alacaklarını, Devrim Muhafızları Ordusu'nun henüz AB'nin "terör örgütleri listesine" alınmayacağını çünkü bunun için AB ülkelerinden birinde mahkeme kararı olması gerektiğini söylemişti. Reuters haber ajansına geçen hafta konuşan iki Avrupalı diplomat AB'nin insan hakları ihlalleri nedeniyle 37 İranlı kişi ve kuruluşu yaptırım listesine almaya hazırlandıklarını söylemişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar