İngiltere'nin başbakan adayı 'Ruanda modeli'ni Türkiye için de düşünüyor

İngiltere'nin başbakan adayı 'Ruanda modeli'ni Türkiye için de düşünüyor
Yayınlanma:
Güncelleme: 17 Temmuz 2022 04:06
A+ A-
The Times, Johnson'ın koltuğuna aday Liz Truss'ın göçmenleri Ruanda'ya gönderme planını Türkiye gibi ülkelere de genişletmek istediğini yazdı. Yeneroğlu, 'İngiltere'nin bize bakışı bu' dedi.

İngiltere, ülkeye yasa dışı yollardan gelen göçmen ve mültecileri, 'işlemleri' tamamlanıncaya kadar Ruanda'ya gönderme kararı aldı. Ruanda, Birleşik Krallık'a yasa dışı yollardan giden göçmenlerin kendi topraklarında tutulmasına ilişkin anlaşmayı imzalandı.

Anlaşmaya ilişkin tartışmalar sürerken İngiliz The Times gazetesi, Muhafazakâr Parti'den başbakanlık için yarışan Dışişleri Bakanı Liz Truss'ın sığınmacıların gönderileceği ülke sayısını artırmak istediğini öne sürdü.

GÖÇMENLER İÇİN TÜRKİYE İLE MÜZAKERE MASASI İSTİYOR

The Times gazetesinde yer alan haberde, Bakan Truss'ın sığınmacıların sınır dışı edildiği yerlere Türkiye gibi ülkeleri de ekleyerek genişletmeyi planladığı iddia edildi.

Haberde Truss'ın milletvekilleri ile yaptığı özel görüşmelerde, göçmen krizi ile mücadele etmek için Ruanda ile yapılan anlaşmanın benzerlerini yapmak istediğini söylediği belirtildi. Bakan Truss'ın bu noktada Türkiye ile de müzakere başlatmak istediği kaydedildi.

İngiliz Bakana yakın bir kaynak da 'Türkiye'nin Truss'ın bakacağı potansiyel bir ülke' olduğunu doğruladı ve 'Türklerin buna hazır olup olmadığı başka bir soru' ifadelerini kullandı.

AİHM LONDRA'NIN TEPKİ ÇEKEN PLANINI DURDURMUŞTU

İngiltere'ye yasa dışı ulaşan göçmen ve sığınmacıların Ruanda'ya gönderilmesi için 14 Nisan'da iki ülke arasında Göç ve Ekonomik Kalkınma Ortaklığı anlaşması imzalanmıştı. Anlaşmaya insan hakları kuruluşları ve birçok siyasi tepki göstermişti.

13 Haziran'da Temyiz Mahkemesi, yargıçlar, göçmen ve sığınmacıları Ruanda'ya götürecek ilk uçuşun yapılabileceğine hükmetmişti. Bireysel başvuruları da reddedilen sığınmacıların avukatları, uçağın kalkmasına saatler kala AİHM'e başvuru yapmıştı.

YENEROĞLU: BİZE BAKIŞLARI BU

Plana tepki gösteren DEVA Partili Mustafa Yeneroğlu "İktidar propagandasına göre Avrupa'da ilişkimizin gayet iyi olduğu ülke İngiltere.

Bize bakışları bu: Dışişleri Bakanı Truss Ruanda örneğini Türkiye'ye de uygular, üç beş kuruşla mültecileri toplu halde göndeririz oraya, nasıl olsa ülke batmış, bize muhtaçlar düşüncesinde." dedi.

 

İlgili Haberler