İngiltere, Türkiye ile serbest ticaret anlaşmasını yenilemek istiyor: Ortak bildiri yayınlandı

İngiltere, Türkiye ile serbest ticaret anlaşmasını yenilemek istiyor: Ortak bildiri yayınlandı
Yayınlanma:
A+ A-
İngiltere, Türkiye ile arasındaki serbest ticaret anlaşmasını yenilemek istediğini, bu konudaki görüşmelerin gelecek yıl başlayabileceğini duyurdu. Ticaret Bakanlığı da iki ülke arasında ilişkin ortak bildiriyi yayımladı.

Artı Gerçek - İngiltere bugün yaptığı açıklamada Türkiye ile ikili serbest ticaret anlaşmasını yenilemek üzere görüşmelere başlamak istediğini ve bu çerçevede hizmetler ve dijital sektörün de anlaşmaya dahil edilebileceğini duyurdu. İngiltere'nin Türkiye ile halihazırda bir serbest ticaret anlaşması (STA) bulunuyor ancak bu anlaşma İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılması (Brexit) sonrasında yenilenmişti ve iki ülke de anlaşmanın ileride revize edileceğini belirtmişti.

MÜZAKERELER GELECEK YIL BAŞLAYABİLİR

Bakanlık, anlaşmanın gözden geçirilmesi sonucunda her iki tarafın da yeni bir anlaşmayla eskisinin geliştirilebileceği sonucuna vardığını, ancak müzakerelerin gelecek yıla kadar resmen başlamasının beklenmediğini söyledi.

Türkiye ile İngiltere'nin ticaret hacmi geçen yıl 30,7 milyar dolara (yaklaşık 825 milyar Türk Lirası) erişmişti. Serbest ticaret anlaşmasını (STA) İngiltere ekonomisinin kuvvetli olduğu yönleri yansıtacak şekilde revize etmek istediğini ifade eden Ticaret Bakanı Kemi Badenoch, “Anlaşma ile İngiltere ve Türkiye arasındaki ticari ilişkiyi daha da derinleştirmek, ekonomik büyümeyi ve ülkenin her yanındaki işletmeleri desteklemeyi sabırsızlıkla bekliyorum” dedi.

Herhangi bir yeni anlaşma, Türkiye’nin zeytinyağı ihracatına yönelik kotalar gibi emtialar hakkında sorunları çözebileceği gibi hizmetler, dijital ve veri sektörlerini de kapsamına alabilir. İngiliz hükümeti, müzakereler başlamadan önce işletmelerin öncelikleri hakkında bilgi alacağını da vurguladı.

ORTAK BİLDİRİ YAYINLANDI

Ticaret Bakanlığı da iki ülke arasındaki "Türkiye-Birleşik Krallık Serbest Ticaret Anlaşması'na ilişkin ortak bildiri"yi internet sitesinde yayımladı. Ticaret Bakanı Ömer Bolat sosyal medya hesabından ortak bildiriye ilişkin yaptığı paylaşımda, Türkiye ve İngiltere'nin, güncel ve kapsamlı bir STA akdedilmesine yönelik müzakerelere başlama niyetlerini bugün bu ortak açıklama ile teyit ettiklerini belirtti. Bolat, "STA'mızı güncelleyerek, mal ve hizmet ihracatçılarımız için ilave pazar fırsatları sağlamayı hedefliyoruz" ifadesini kullandı.

Ortak bildiride, Türkiye Cumhuriyeti ve İngiltere'nin önemli ve iki yakın ticaret ortağı konumunda olduğuna işaret edilerek, "Her iki ülke de ilişkilerini bu başarı üzerine inşa etmeye kararlı olup, bugün revize ve kapsamlı bir STA için görüşmelerini başlatmaya yönelik niyetlerini teyit etmektedirler" ifadesine yer verildi.

Mevcut ticaret anlaşmasının Aralık 2020'de imzalandığına işaret edilen bildiride, şunlar kaydedildi: "Anlaşma, ağırlıklı olarak sanayi ürünlerini kapsamakta olup, Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden ayrılmasının ardından ticaret akışının ve tedarik zincirlerinin korunmasını sağlamıştır. Mevcut anlaşmada bulunan gözden geçirme maddesi, Birleşik Krallık ve Türkiye'yi, ticari ilişkilerini yeniden değerlendirmeye yönlendirmiştir. Geçen yıl başlayan bu çalışma neticesinde, her iki ülke de ticari ilişkilerini genişletmenin ve derinleştirmenin değerli olacağı sonucuna varmıştır. Yetkililer, söz konusu gözden geçirme sürecini sonuçlandırmak üzere Türkiye-Birleşik Krallık Ortak Komitesi kapsamında bir araya gelmiş ve geliştirilmiş bir STA için çalışma yönünde anlaşmışlardır. Her iki ülke de karşılıklı büyüme ve refahı arttırıcı etkiye sahip küresel ticaret kurallarına dayalı serbest ticaret ortamını desteklemenin, her zamankinden daha önemli olduğunu kabul etmektedir. Bu itibarla, hem Türkiye hem de Birleşik Krallık’ın modern ekonomilerine tam anlamıyla yakışan ve 21. yüzyıla uygun, güncel bir anlaşmaya yönelik çalışma fırsatı bulunmaktadır." (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar