Irak Dışişleri Bakanı: Türkiye, Zaho için hâlâ özür dilemedi

Irak Dışişleri Bakanı: Türkiye, Zaho için hâlâ özür dilemedi
Yayınlanma:
Güncelleme: 27 Eylül 2022 18:11
A+ A-
Zaho'da 9 sivilin hayatını kaybettiği saldırıya ilişkin konuşan Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, Türkiye için 'Soruşturma yürütebilmemiz için resmi bir yazı dahi göndermedi' dedi.

Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, Türkiye'nin Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimine (IKBY) bağlı Zaxo'da 20 Temmuz'da gerçekleştirilen ve dokuz sivilin hayatını kaybettiği bombardıman için hala özür dilemediğini hatırlatarak, "Soruşturma yürütebilmemiz için resmi bir yazı dahi göndermedi" dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nun 77. oturumu için ABD'nin New York kentinde bulunan Irak Dışişleri Bakanı Hüseyin, IKBY'nin başkenti Erbil merkezli Rûdaw haber sitesinin sorularını yanıtladı.

Dışişleri Bakanı Hüseyin, Zaxo ile ilgili açıklamasında, "Türkiye inisiyatif almadı, özür dilemedi, bu meseleyi göz ardı etti, ortak soruşturma için bile, sadece medyada birkaç açıklama yaptı fakat ortak soruşturma yürütebilmemiz için resmi bir yazı dahi göndermedi" ifadelerini kullandı.

Hüseyin, "Türkiye'nin Irak'ın şikayette bulunduğu Duhok'taki saldırılarına ilişkin geçen Temmuz ayında BM Güvenlik Konseyi toplantısında hazır bulundunuz. Şu anda şikayetin akıbeti ne durumda?" sorusuna "Şikayette bulunduk ama bunun yanında bir inceleme yapılmalı ve bu konuyu görüşmeye devam etmemiz gerekir. Yani, bir iç araştırma gerekli fakat aynı zamanda uluslararası bir araştırma da yapılmalıdır" şeklinde yanıt verdi.

Türkiye'nin bombardımandaki rolüne ilişkin de konuşan Hüseyin, "Hayır, bu başka bir konu. Bu konudan bahsettiğimizde elimizde belge vardı. Ama gerçekte Türkiye inisiyatif almadı, özür dilemedi, bu meseleyi göz ardı etti, ortak soruşturma için bile, sadece medyada birkaç açıklama yaptı fakat ortak soruşturma yürütebilmemiz için resmi bir yazı dahi göndermedi. Türkiye, Irak'ın iç durumuna ve dünyadaki kendi konumuna bakıyor ve kendisini güçlü görüyor. Bu nedenle, sorunu çözmek için herhangi bir plan sunmadı.

Buna rağmen Türkiye'nin Irak için önemli bir ülke ve önemli bir komşu olduğunu söylememiz gerekiyor ve eninde sonunda diyalog kurmalıyız ki ilişkilerimiz şimdiki halinden farklı bir şekilde ilerlesin" ifadelerini kullandı.

Öne Çıkanlar