Irak seçimlerinde Kürt sürprizi

Irak seçimlerinde Kürt sürprizi
Anketler 12 Mayıs günü yapılacak Irak genel seçimlerine katılacak Kürt partilerinin vekil sayısının azalacağını ancak Kürtlerin Irak Federal Meclisi’ne yeni simalarla gideceğini gösteriyor.

DÜNYA - Irak’ta 12 Mayıs’ta yapılacak genel seçimlere ilişkin Kürt seçmenler asında yapılan anketler, seçmenler arasında sandığa gitme eğiliminin azaldığına işaret ediyor. Anketlere göre İslami partilerin oy sayısında azalma görülürken önceki seçimlerden farklı olarak Tevgera Azadî, Yeni Nesil Hareketi ve Halkın Demokrasi Cephesi’nin oluşturduğu Yeni Nesil Koalisyonu ile Kürdistan Yurtseverler Birliği’nden (KYB) ayrılan Behram Salih liderliğindeki Demokrasi ve Adalet İttifakı da Irak Meclisi’ne girebiliyor.

3 BİN SEÇMENLE YÜZYÜZE YAPILAN ANKET

Irak Kürdistanı merkezli Rudaw internet sitesinde yer alan haberde Kürdistan Enstitüsü’nün düzenlediği son ankete göre Irak genel seçimlerinde Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) 21-22, KYB 10-11, Demokrasi ve Adalet İttifakı 8-9, Goran Hareketi 5-6, Yeni Nesil Koalisyonu 4-5, İslami Birlik Hareketi (Yekgırtu) 3-4 ve İslami Toplum Hareketi (Komel) de 1-2 sandalye kazanıyor.

Kürdistan Enstitüsü 24 Nisan ve 2 Mayıs 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildiği anket Kürdistan Bölgesi’nin Erbil, Süleymaniye ve Duhok kentlerinden 3 bin seçmenle yüzyüze görüşmeyle yapılmış. Ankete katılanların % 80.99’u önceki dönemde gerçekleşen seçimlerde oy kullanırken %19.01’i ise ilk defa bir seçimde oy kullanacak.

OY KULLANMAYACAĞIM DİYENLER ARTIYOR

Ankete katılanların 2014 seçimlerinde kimlere oy verdikleri de sorulmuş. Buna göre 2014’teki seçimlerde oy kullananların %41.10’u KDP’ye, %20.95’i KYB’ye, %18.93’ü Goran Hareketi’ne, % 7.53’ü Yekgırtu’ya, % 3.11’i de Komel’e oy vermiş. Ankete katılanların %5.84’ü bir önceki seçimde geçersiz oy kullandığını belirtmiş.

Kürdistan Enstitüsü, Kürdistan Bölgesi’nde seçime katılım oranını düşük gösteren diğer anketlerin tersine, seçimlere katılımın %78.26 civarında olacağını öngörüyor. Ancak katılım oranındaki yüksekliğe rağmen ankete katılanların % 12.57’si oy kullanmayacağını, % 9.17’si de henüz katılıp katılmama hakkında bir karar vermediğini belirtmiş.

EN YÜKSEK KATILIM DUHOK’TA

Ankette, kentlerin seçime katılım oranları da hesaplanmış. Buna göre katılımın en yoğun olacağı kent %85.25 ile Duhok. Ardından Erbil % 79.52 ile 2. sırada, Süleymaniye ise % 72.21 oranıyla 3. sırada yer alıyor. Seçime katılmayacaklarını söyleyenler arasında ise en yüksek oran Süleymaniye’de görülüyor. Süleymaniyelilerin %15.66’sı, Erbillilerin % 11.20’si, Duhokluların ise %9.91’i seçimde oy kullanmayacaklarını belirtmiş.

BİRİNCİ PARTİ KDP

Ankette sorulan sorulardan biri de "seçime katılırsan oyunu hangi partiye vereceksin?" oldu.

Bu soruya ankete katılanların %33.22’si KDP, %13.10’u KYB, %10.01’i Demokrasi ve Adalet İttifakı, %10.06’sı Goran Hareketi, %8.84’ü Yeni Nesil Koalisyonu, %6.53’ü Yekgırtu, %3.13’ü Komel, %1’i Komünist Parti, %0.78’i İslami Hareket, %0.61 Sosyalist Parti, %0.35’i Irak Hikme Hareketi olarak yanıt veriyor. Katılımcıların %6.88’i ise sandığa boş oy atacağını söylüyor.

Ankete göre Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) toplamda 21 veya 22 sandalye elde ediyor. Erbil’de oyların %41.88’ini alan KDP 5 veya 6 parlamenter çıkarıyor. Geçen seçimlerde PDK Erbil’den 7 sandalye kazanmıştı.

Ankete göre KDP Duhok’ta geçen seçimlerde elde ettiği 8 sandalyeyi muhafaza ediyor. Süleymani’de ise 2 olan sandalye sayısını 3’e çıkarma ihtimali bulunuyor.

KYB CİDDİ ORANDA SANDALYE KAYBEDİYOR

Anket sonuçlarına göre önceki seçimlerde büyük başarı elde eden KYB, bu seçimde ciddi oranda sandalye kaybediyor. Bir önceki seçimde toplam 21 vekil çıkaran KYB, bu kez 10 veya 11 sandalye kazanıyor. KYB’nin Erbil’de 4 olan sandalye saysı 3’e, Süleymaniye’de 6 olan sandalye sayısının da 5’e düşmesi bekleniyor. Ayrıca Duhok’tan bir milletvekili çıkaran KYB’nin bu seçimde sandalyeyi kazanması da zor gibi görünüyor.

YENİ KOALİSYONLAR PARLAMENTO’YA TEMSİLCİ GÖNDEREBİLECEK

Kürdistan Enstitüsü’nün anketine göre Berhem Salih’in liderliğinde ilk defa bir seçime katılacak olan Demokrasi ve Adalat İttifakı bu seçimlerde Bağdat’a 8 veya 9 milletvekili gönderebilir. İttifak Süleymaniye’de 3 veya 4, Erbil’de 1 veya 2 ve Duhok’ta da 1 sandalye elde ediyor.

Önceki seçimlerde 9 vekil çıkaran Goran Hareketi de sandalye sayısı azalan partilerden. Goran Erbil’de 2, Süleymaniye’de ise 3 veya 4 sandalye kazanabilecek durumda görünüyor.

Yeni Nesil Koalisyşonu’da Demokrasi ve Adalet İttifakı gibi seçimlere yeni katılan bir oluşum. Ankete göre bu grup da 4 veya 5 sandalye kazanabilir. Yeni Nesil Koalisyonu’nun en çok oy alması beklenen kent olan Süleymaniye’de 2 veya 3 vekil kazanacağı öngörülüyor.

Seçimlere iki ayrı liste ile katılan İslami partilerden Yekgırtu bu seçimlerde 3 veya 4 sandalye, Komel ise 1 veya 2 sandalye kazanabiliyor.

2014’teki Irak Parlamento seçimlerinde Kürt partiler Bağdat’a 62 parlamenter göndermişti. Ankete göre Kürtler bu defa aynı sayıda sandalye kazanmıyor.

Geçen seçimlerde KDP 25, KYB 21, Goran 9, Yekgırtu 4 ve Komel de 3 vekil sahibiydi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar