Irak'ta cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kaldı

Irak'ta cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kaldı
Yayınlanma:
A+ A-
Irak'ta cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turu sona erdi. Kürt adaylardan seçilecek cumhurbaşkanlığı yarışında ilk turu bağımsız aday Latif Reşid, mevcut cumhurbaşkanı Berhem Salih'in önünde tamamladı.

Artı Gerçek- 10 Ekim 2021'de yapılan seçimlere rağmen Şii grupların ayrıca Kürt partilerinin hükümeti kurma konusunda anlaşamaması ve bu anlaşmanın silahlı çatışmalara dönüşmesi nedeniyle bir türlü ülkenin yeni yönetiminin belirlenemediği Irak'ta cumhurbaşkanlığı seçimi yapıldı.

Ülkede 2003 sonrası kurulan denkleme göre, cumhurbaşkanı Kürtlerden, başbakan Şiilerden, Meclis Başkanı da Sünnilerden seçiliyor.

İLK TURU BAĞIMSIZ ADAY LATİF REŞİD ÖNDE BİTİRDİ

Başkent Bağdat'ta Meclis'in de bulunduğu Yeşil Bölge'ye sabah saatlerinde yapılan birden fazla roket saldırısı eşliğinde gerçekleşen oylamanın ilk turu sonlandı.

ilk turu Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) üyesi olan ancak seçime bağımsız aday olarak katılan Latif Reşid, mevcut cumhurbaşkanı ve KYB'nin adayı Berhem Salih'in önünde bitirdi.

Reşid oylamaya katılan 277 milletvekilinin 157'sinin oyunu alırken, Salih 99 oy alabildi.

İki adayda oyların üçte ikisinden fazlasını alamadığı içim seçimlerin ikinci turu yapılacak. Bugün yapılacak ikinci turunda ise en çok oyu alan aday yarışı kazanacak.

Seçilecek cumhurbaşkanının, İran destekli Şii grupların başbakan adayı Muhammed Şiya es-Sudani’ye hükümeti kurma görevini vermesi bekleniyor.

Irak’ta 10 Ekim 2021'de yapılan genel seçimlerin üzerinden bir yıldan fazla geçmesine rağmen henüz yeni hükümet kurulamadı.

KDP DE LATİF REŞİD'İ DESTEKLEME KARARI ALDI

Seçimlerden önce Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) kendi adayı Berhem Salih’i, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) adayı Reber Ahmed'i desteklediğini açıklamıştı.

Ancak Reber Ahmed'in yarıştan çekilmesi sonrası KDP, Latif Reşid’i desteklediğini ilan etti.

Basnews'un aktardığına göre, Şii Koordinasyon Çerçevesi koalisyonu da seçimde ikiye bölündü.

En güçlü bileşen olan Kanun Devleti ile diğer bazı bileşenler Latif Reşid’i desteklerken, Asayib Ehlil Hak, Ulusal Hikmet Hareketi ve Babilyon Hareketi ise Berhem Salih’i destekleyeceğini açıkladı.

Ülkenin güçlü Şii lideri Mukteda Es Sadr'a yakın milletvekilleri ise boykot kararı alarak oylamaya katılmadı.

YEŞİL BÖLGE'YE EN AZ DOKUZ ROKET ATILDI

Oylamadan önce ise diplomatik temsilciliklerin ve Meclis'in bulunduğu yüksek güvenlikli Yeşil Bölge'ye dokuz adet roket fırlatıldı.

El Cezire'nin aktardığına göre saldırılarda Irak güvenlik güçleri ve sivillerden yaralananlar oldu.

Saldırının sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar