İran: ABD vatandaşı beş tutuklu bugün serbest bırakılacak

İran: ABD vatandaşı beş tutuklu bugün serbest bırakılacak
Yayınlanma:
A+ A-
Güney Kore'de bloke edilen 6 milyar dolarlık İran varlıklarının dondurulması kararının bozulması karşılığında ABD ve İran arasındaki tutuklu takası bugün gerçekleşecek. İran, ABD vatandaşı 5 mahkumun bugün serbest bırakılacağını duyurdu.

Artı Gerçek - İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, başkent Tahran’da düzenlediği haftalık basın toplantısında Kenani, ABD ile İran arasında yapılması planlanan tutuklu takasının bugün gerçekleşeceğini söyledi.

Kenani, "ABD cezaevlerinde tutuklu bulunan 5 İran vatandaşı, ABD vatandaşı 5 tutukluya karşılık bugün serbest bırakılacak" dedi. İran vatandaşlarının serbest bırakılmaları durumunda nereye gidecekleri konusuna ilişkin Kenani, "İki vatandaş kendi istek ve arzularıyla İran'a dönüyor, bir kişi üçüncü bir ülkedeki ailesinin yanına gidiyor, iki vatandaş da ABD'de kalmak istiyor" dedi. Kenani, Güney Kore'de bloke edilen İran varlıklarının da bugün aktarılacağını sözlerine ekledi. Anlaşma uyarınca, çifte vatandaşlığa sahip beş ABD'linin Tahran'dan ayrılarak Katar'ın başkenti Doha'ya gitmesi ve oradan da ABD'ye uçması bekleniyor.

Serbest bırakılacak İran-ABD çifte vatandaşları arasında her ikisi de iş insanı olan 51 yaşındaki Siamak Namazi ve 59 yaşındaki Emad Sharqi ile İngiltere vatandaşlığı da bulunan 67 yaşındaki çevreci Morad Tahbaz da bulunuyor. Diğer iki kişinin kimliğiyse açıklanmadı.

İranlı yetkililer ABD tarafından serbest bırakılacak beş İranlının isimlerini ise Mehrdad Moin-Ansari, Kambiz Attar-Kashani, Reza Sarhangpour-Kafrani, Amin Hassanzadeh ve Kaveh Afrasiabi olarak açıkladı.

ABD İLE İRAN ARASINDAKİ TUTUKLU TAKASI

ABD ve İran medyasında yer alan haberlerde, İran'ın Güney Kore'de dondurulmuş 6 milyar dolarının serbest bırakılması karşılığında iki ülkenin tutuklu takası yapacağı bilgisi paylaşılmıştı. Beyaz Saray, 10 Ağustos'ta, İran'da tutuklu 5 ABD vatandaşının cezaevinden çıkarılıp ev hapsine alındığını doğrulamıştı .İran Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Başmüzakereci Ali Bakıri de ABD ile yürütülen tutuklu değişimine ilişkin müzakerelerde yaşanan gelişmelere dikkati çekerek, İran'ın dondurulmuş varlıklarının ve ABD'de tutuklu bulunan çok sayıda İran vatandaşının serbest bırakılacağını kaydetmişti. Katar aylar süren müzakereler sırasında anlaşmaya aracılık etmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar