İran BM Kadın Komisyonu'ndan çıkarılma kararını kınadı: Hukuki dayanaktan yoksun

İran BM Kadın Komisyonu'ndan çıkarılma kararını kınadı: Hukuki dayanaktan yoksun
Yayınlanma:
A+ A-
İran, ülkedeki "kadın hakları ihlalleri" sebebiyle Birleşmiş Milletler Kadının Statüsü Komisyonu'ndan çıkarıldı. İran Dışişleri sözcüsü kararı "BM tüzüğüne aykırı" diye niteledi ve ABD'nin İran'ı istikrarsızlaştırmaya çalıştığını savundu.

Artı Gerçek - İran, 22 yaşındaki Kürt kadın Mahsa Amini'nin "ahlak polisi" tarafından gözaltına alındığı sırada ölmesinin ardından üç aydır devam eden hükümet karşıtı eylemlerde gösterdiği tutum sebebiyle Birleşmiş Milletler (BM) Kadının Statüsü Komisyonu'ndan çıkarıldı.

İran ise "kadın hakları ihlalleri" nedeniyle alınan kararının "siyasi saiklerle" verildiğini savunarak ABD yönetimini suçladı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani yaptığı yazılı açıklamada, ülkesinin 2011'den bu yana iki dönemdir üye olduğu BM'deki Kadının Statüsü Komisyonundan çıkarılmasına tepki gösterdi.

Kenani, ABD'nin "siyasi girişimi" olarak nitelediği kararın, "hukuki dayanaktan yoksun ve BM tüzüğüne aykırı" olduğunu ve kararı kınadıklarını belirtti.

SÖZCÜ: ABD'NİN İRAN'I İSTİKRARSIZLAŞTIRMA ÇABALARININ BİR PARÇASI

Kararın, "Uluslararası kurumların gelecekte suistimal edilmesinin yolunu açacağını" savunan Kenani, "ABD'nin İran'a karşı bu taraflı tavrı, uluslararası kurumlarda tek taraflı siyasi talepler dayatma ve seçim prosedürünü yok sayma girişimidir" dedi.

Sözcü, "ABD'nin İran'ı istikrarsızlaştırmaya yönelik kapsamlı ve uzun vadeli çabalarda bulunduğunu ve uyguladığı tek taraflı yaptırımlarla kadınlar başta olmak üzere İran ulusunun haklarını ağır şekilde ihlal ettiğini" söyledi ve karara destek vermeyerek aleyhte oy kullanan ülkelere teşekkür etti.

29 ÜLKE DESTEKLEDİ

ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, 2 Kasım'da İran'ın BM Kadının Statüsü Komisyonu'ndan çıkarılması için çalışacaklarını duyurmuştu.

BM Ekonomik ve Sosyal Konseyi (ECOSOC), İran'ın 2022-2026 döneminin geri kalanı için BM Kadının Statüsü Komisyonu'ndan "derhal yürürlüğe girmek üzere çıkarılması" yönünde ABD tarafından hazırlanan kararı dün oylamıştı.

54 üyeli ECOSOC'da 29 üye ülke karar lehine oy verirken Rusya ve Çin dahil olmak üzere 8 üye aleyhte oy kullanmış, 16 üye ülke ise çekimser kaldı.

45 üyeli BM Kadının Statüsü Komisyonu, toplumsal cinsiyet eşitliğinin desteklenmesi ve kadınların güçlendirilmesi için faaliyet yürütüyor. (AA)

Öne Çıkanlar