İran'da milli futbolcu Amir Nasr-Azadani idam cezasına çarptırıldı

İran'da milli futbolcu Amir Nasr-Azadani idam cezasına çarptırıldı
Mahsa Amini eylemlerinin devam ettiği İran'da protestocular üzerindeki baskı artıyor. Eylemlerle bağlantılı olarak infaz edilen iki idam cezasının ardından, bugün de eski milli futbolcu Amir Nasr-Azadani idam cezasına çarptırıldı.

Artı Gerçek - İran'da 22 yaşındaki Kürt kadın Mahsa Amini'nin eylül ayında "ahlak polisi" tarafından gözaltına alınırken ölmesi üzerine patlak veren ve yaklaşık üç aydır süren hükümet karşıtı eylemlere yönelik baskı sürüyor. Bugüne kadar eylemlere bağlantılı verilen iki idam cezasını infaz eden Tahran yönetimi, geçmişte İran'ın 16 yaş altı milli takımında forma giyen futbolcu Amir Nasr-Azadani'yi de "Allah'a karşı savaş açmak" suçundan idam cezasına çarptırdı.

1996'da İsfahan'da doğan futbolcu hakkında verilen idam cezasına Uluslararası Futbolcular Birliği (FifPro) tepki gösterdi. FifPro kararı "şoke edici ve hastalıklı" diye niteleyerek, Nasr-Azadani'nin cezasının kaldırılması çağrısında bulundu.

EN AZ 18 KİŞİ DAHA İDAM CEZASIYLA KARŞI KARŞIYA

İran adli makamları salı günü yaptıkları açıklamada sadece başkent Tahran'da 400 kişiye eylemlere katıldıkları gerekçesiyle 10 yıla kadar değişen hapis cezaları verildiğini duyurmuştu.

İran'da eylemler nedeniyle en az 11 kişi idam cezasına çarptırılmıştı. Uluslararası Af Örgütü, aralarında Nasr-Azadani'nin de bulunduğu en az 18 kişinin de ölüm cezasıyla karşı karşıya olduğunu belirtti.

ABD 'HALKI SİNDİRME AMAÇLI' DEMİŞTİ

Verilen idam kararları ve hapis cezalarıyla ilgili pazartesi günü bir açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price İran hükümetinin "bu gaddar tutumunu en sert şekilde kınadıklarını" belirtmişti. Price infaz edilen ilk idam kararının ardından yaptığı açıklamada, "bu kararların İran halkını yıldırmak ve korkutmak için alındığını" vurgulamıştı.

İki eski milli takım oyuncusu da geçen ay benzer gerekçelerle tutuklandıktan sonra kefaletle serbest bırakılmışlardı.

BELÇİKALI YARDIM GÖREVLİSİNE DE 28 YIL HAPİS CEZASI VERİLDİ

Öte yandan AFP ajansının geçtiği bilgiye göre, bu yıl şubat ayında "casusluk" suçlamasıyla tutuklanan Belçikalı insani yardım görevlisi Olivier Vandecasteele 28 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

41 yaşındaki Vandecasteele'in aile avukatlarının verdiği bilgiye göre insani yardım görevlisi, yıllardır işkence ile anılan Evin cezaevinde tutuluyordu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar