İran'da eylemlerle bağlantılı ilk idam gerçekleşti

İran'da eylemlerle bağlantılı ilk idam gerçekleşti
Yayınlanma:
A+ A-
İran'da Mahsa Amini'nin ölümü sonrası ülkede yaşanan eylemlerle ilgili ilk idam cezası infaz edildi. İran basını bir güvenlik gücünü bıçakla yaralayan kişinin idam edildiğini duyurdu.

Artı Gerçek- İran 22 yaşındaki Kürt kadın Jîna Mahsa Amini'nin "ahlak polisi" tarafından gözaltına alındığı sırada ölmesinin ardından yaklaşık üç aydır devam eden hükümet karşıtı eylemlerle ilgili verdiği idam cezalarından birini ilk kez gerçekleştirdi.

Yarı resmi Tesnim haber ajansının duyurduğuna göre perşembe günü 23 yaşındaki Muhsin Şikari adlı İranlı asılarak idam edildi.

Şikari'nin bir güvenlik gücünü bıçakla yaralamak ve Tahran'da bir sokağı kapatmak suçundan idam cezası aldığı ve cezanın infaz edildiği açıklandı.

Tesnim ayrıca İran Yüksek Mahkemesi'nin sanığın yaptığı temyizin reddedildiğini ve zanlının "Allah'a karşı savaş (Muharebe)" suçundan idam edilmesini onayladığını duyurdu.

AF ÖRGÜTÜ: 21 KİŞİ İÇİN İDAM İSTENİYOR

İran'da eylemler nedeniyle en az 11 kişi idam cezasına çarptırılmıştı. Pazartesi günü İran Devrim Muhafızları Ordusu yargıyı sert duruşundan ötürü övmüş ve "ulusun ve İslam'ın güvenliğine karşı suçlarla" suçlanan sanıklar hakkında hızlı ve kararlı kararlar vermeye teşvik etmişti.

Uluslararası Af Örgütü ise İranlı yetkililerin "İran'ı sarsan halk ayaklanmasına katılanları sindirmek için tasarlanmış düzmece davalarda" en az 21 kişi için ölüm cezası istediğini söyledi.

Yargı sözcüsü Masud Sitayişi salı günü yaptığı açıklamada, Besic (gönüllü milisler) üyesi Ruhullah Acemiyan'ın öldürülmesiyle ilgili olarak suçlanan beş kişinin idam cezasına çarptırıldığını ve temyiz yolunun açık olduğunu açıklamıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar