Hamaney'in kız kardeşinden mektup: Kardeşimin eylemlerine karşı çıkıyorum

Hamaney'in kız kardeşinden mektup:  Kardeşimin eylemlerine karşı çıkıyorum
Yayınlanma:
A+ A-
İran'daki eylemlerin şiddetle bastırılmasına dini lider Hamaney'in kız kardeşi de ses yükseltti. Eylemlere destek veren kızı tutuklanan Bedri Hüseyni Hamaney "İslam Cumhuriyeti'nin suçlarının yasını tutan annelere sempatimi ifade ediyorum" dedi.

Artı Gerçek - İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in kız kardeşi Bedri Hüseyni Hamaney, İran'ın neredeyse tüm kentlerine yayılan eylemlerin şiddetle bastırılmasını kınadı.

Fransa'da yaşayan oğlu Mahmud Muradhani'nin Twitter hesabı vasıtasıyla bir mektup yayımlayan Hamaney'in kız kardeşi, ağabeyinin yönetimini "despotik halifelik" diye tanımladı.

İran'da ikamet eden Bedri Hüseyni Hamaney, Aralık 2022 tarihli mektubunda şu ifadeleri kullandı:

"Kardeşimin eylemlerine karşı çıktığımı beyan etmenin şimdi uygun olduğunu düşünüyorum. Humeyni döneminden Ali Hamaney'in despotik halifeliğine kadar İslam Cumhuriyeti'nin suçlarının yasını tutan tüm annelere sempatimi ifade ediyorum."

Bedri Hüseyni Hamaney mektubunda İran Devrim Muhafızları Ordusu'nun silahlarını bırakmasını da istedi."Ali Hamaney'in Devrim Muhafızları ve paralı askerleri bir an önce silahlarını bırakmalı ve çok geç olmadan halkın arasına katılmalıdır" ifadelerini kullandı.

KIZI FERİDE MURADHANİ TUTUKLANMIŞTI

Bedri Hüseyni Hamaney'in kızı mühendis Feride Muradhani, yönetime yönelik eleştirilerinden ve diğer ülkelere İran ile ilişkilerini kesmeleri çağrısı yapmasından ötürü 23 Kasım’da tutuklanmıştı.

Tutuklanmasının ardından internette yayılan videoda Muradhani, “Bu dünyanın herhangi bir yerindeki siyasi otokratların zulmüne daha ne kadar tanık olacağız? Hitler, Mussolini, Çavuşesku, Kaddafi, Saddam, Humeyni ve Hamaney tecrübesi yeterli değil mi” derken görülmüştü.

Muradhani, geçen aralık ayında İran İstihbarat Bakanlığı tarafından tutuklanmış ve mayıs ayında 10 milyar İran Tümeni kefaletle serbest bırakılmıştı. Mahkeme, Muradhani’nin dava dosyası kapanana kadar Tahran’dan çıkmamasına hükmetmişti. Muradhani, tutuklanmasından aylar önce mahkumları desteklemek için bir kampanya başlatmıştı. Muradhani ayrıca, "İran İslam Cumhuriyeti'ne karşı faaliyet" suçlamasıyla idam edilen Kürt aktivist Ramin Huseyinpenahi'nin ailesini ziyaret ettikten sonra 2018'de de tutuklanmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar