Salman Rüşdi'nin yeni kitabından bir bölüm yayınlandı

Salman Rüşdi'nin yeni kitabından bir bölüm yayınlandı
Ağustos ayında uğradığı bıçaklı saldırı sonucu ağır yaralanan Hindistan doğumlui İngiltere ve ABD vatandaşı yazar Salman Rüşdi'nin yeni romanından bir bölüm yayınlandı. 'Victory City' (Zafer Şehri) isimli kitap şubat ayında okuyucuyla buluşacak.

Artı Gerçek - New York'ta uğradığı bıçaklı saldırı sonucu ağır yaralanan ve bir gözünü kaybeden Mumbai doğumlu, İngiltere ve ABD vatandaşı yazar Salman Rüşdi'nin yeni romanından bir bölüm yayınlandı.

Rüşdi'nin 'Victory City' (Zafer Şehri) isimli on beşinci romanına ait bölüm ABD'de yayımlanan The New Yorker Magazine dergisi tarafından paylaşıldı.

Salman Rüşdi, en son 9 Ağustos'ta Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımda 14. yüzyılda Hindistan'da yaşayan bir kadının 'destansı hikayesini' konu alan kitabının 2023'ün şubat ayında yayımlanacağını duyurmuştu.

New Yorker dergisinin internet sitesinde yayınlanan 'A Sackful of Seeds' (Bir Çuval Dolusu Tohum) başlıklı bölümü de içeren 'Zafer Şehri', Penguen Yayınevi'nden çıkacak. Dergi önceki gün yayınlanan bölümün de gelecek hafta basılı olarak okuyucuyla buluşturulacağını duyurdu.

BIÇAKLI SALDIRI SONUCU AĞIR YARALANMIŞTI

'Şeytan Ayetleri' isimli kitabını yayımladığı 1988'de ölüm tehditleri almaya başlayan 75 yaşındaki yazar, İran İslam Devrimi'nin lideri Ayetullah Ruhullah Humeyni tarafından hedef gösterilmiş ve 'Şeytan Ayetleri'ni 'küfür' diye niteleyen Humeyni, yazar için ölüm fetvası vermişti.

Fetva sebebiyle yıllarca saklanmak zorunda kalan Rüşdi, ağustos ayında New York'ta katıldığı bir konferans sırasında Lübnan asıllı Hadi Matar tarafından defalarca bıçaklanmıştı.

Aldığı darbeler sonucu ağır yaralanan Rüşdi, bir gözünü kaybetmiş ve bir elini kullanamamaya başlamıştı. İran ise saldırıyla ilgisi olduğu iddialarını yalanlamıştı. Rüşdi 20 yıldır ABD'de yaşıyor.

(DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar