Menajeri açıkladı: Yazar Salman Rüşdi bir gözünü kaybetti

Menajeri açıkladı: Yazar Salman Rüşdi bir gözünü kaybetti
New York'ta bıçaklı saldırıya uğrayan yazar Salman Rüşdi'nin sağlık durumuna ilişkin haftalar sonra ayrıntılı açıklama yapıldı. Buna göre bir elini kullanamayan 75 yaşındaki Rüşdi, saldırıda bir gözünü de kaybetti.

Artı Gerçek - New York'ta bir etkinlikte konuşma yapmaya hazırlandığı sırada bıçaklı saldırıya uğrayan Booker Ödüllü yazar Salman Rüşdi'nin bir gözünü kaybettiği ve bir elini kullanamadığı açıklandı. Menajeri Andrew Wylie, Rüşdi'nin boynundan üç ağır yara aldığını, vücudunda da 15 başka yaranın bulunduğunu söyledi.

SALDIRGAN ŞEYTAN AYETLERİ'Nİ OKUMADIĞINI İTİRAF ETMİŞTİ

Şeytan Ayetleri kitabını 1988 yılında yayımladıktan sonra İran'da dönemin dini lideri Ayetullah Ruhullah Humeyni'nin ölüm fetvası verdiği, yıllarca ölüm tehditleri alan ve saklanmak zorunda kalan 75 yaşındaki Rüşdi, 12 Ağustos'ta sanatçıların özgürlüğü hakkında bir konuşma yapacağı New York'ta bıçaklı saldırıya uğramıştı. 24 yaşındaki Lübnanlı saldırgan Hadi Matar, Amerikan basınına cezaevinden yaptığı açıklamada "O İslam'a saldıran biri" iddiasında bulunurken Şeytan Ayetleri kitabından sadece birkaç sayfa okuduğunu itiraf etmişti.

'VAHŞİCE BİR SALDIRIYDI'

O tarihten bu yana Rüşdi'nin sağlık durumu hakkında ayrıntılı açıklama yapılmazken, menajeri Wylie İspanyol gazetesi El Pais'e konuştu. "Yaraları derindi, aynı zamanda bir gözünü kaybetti" diyen Wylie, "Boynunda üç ciddi yara vardı. Bir elini kullanamaz hale geldi çünkü kolundaki sinirler kesildi. Ve göğsü ile gövdesinde yaklaşık 15 başka yara daha var. Dolayısıyla bu, vahşice bir saldırıydı" ifadelerini kullandı.

'EN ÖNEMLİ ŞEY, YAŞAMASI'

Wylie, Rüşdi'nin hâlâ hastanede tutulup tutulmadığı konusunda ayrıntı vermezken, en önemli şeyin, yazarın yaşaması olduğunu söyledi.

'JOHN LENNON'IN ÖLDÜRÜLMESİ GİBİYDİ'

Menajeri, Rüşdi ile geçmişte bu tür bir saldırı ihtimali hakkında konuştuklarını da anlattı: "Fetvanın çıkarılmasından bunca yıl sonra karşı karşıya bulunduğu ana tehlike, herhangi birisinin birden ortaya çıkıp ona saldırmasıydı. Dolayısıyla, buna karşı korunamazsınız çünkü bu tamamen beklenmedik ve mantıksız. John Lennon'ın öldürülmesi gibiydi."

'DÜNYADA BİR TÜR KÖKTENCİ SAĞ YÜKSELİŞTE'

Dünyanın 'çok sorunlu bir dönemden geçtiği' yorumu yapan Wylie, "Sadece ABD'de de değil. Bence milliyetçilik yükselişte, bir tür köktenci sağ yükselişte" dedi. Wylie, bu durumu İtalya başta olmak üzere Avrupa'nın yanı sıra Latin Amerika ve ABD'de gözlemlediğini söyleyerek "ABD'de ülkenin yarısı, Joe Biden'ın seçimleri Donald Trump'tan çaldığına inanıyor gibi görünüyor. Ve, tamamen beceriksiz bir yalancı ve düzenbaz olmakla kalmayıp aynı zamanda bir kaba komedi unsuru da olan bu adama hayranlık besliyorlar. Bu saçmalık" diye konuştu. (DIŞ HABERLER)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar