İran'ın dini lideri Hamaney: Ülkenin kültürel yapısında devrim yapmak zorunludur

İran'ın dini lideri Hamaney: Ülkenin kültürel yapısında devrim yapmak zorunludur
İran'ın dini lideri Hamaney dünkü konuşmada "İran'ın kültürel yapısında devrimci bir yeniden yapılanma" talimatı verdi. Diğer yandan eski reformcu cumhurbaşkanı Hatemi hükümete "eylemcilere insafsızca karşılık vermeyin" çağrısı yaptı.

Artı Gerçek- İran'da 22 yaşındaki Kürt kadın Mahsa Amini'nin eylül ayında "ahlak polisi" tarafında gözaltına alınmasından beri ülkede yaklaşık üç aydır süren hükümet karşıtı eylemler İran yönetimi üzerindeki baskısını sürdürüyor.

İran'da son karar yetkisini elinde bulunduran dini lider Ayetullah Ali Hamaney de salı günü (6 Aralık) gerçekleşen Kültürel Devrim Yüksek Konseyi toplantısında, "kültürel sistemin devrimci yeniden yapılandırılması" talimatını verdi.

Hamaney "Ülkenin kültürel yapısını devrim yapmak zorunludur. Yüksek Konsey, çeşitli alanlardaki kültürel zayıflıkları ve yanlış fikirleri gözlemleyerek doğru ve düzeltici kavramları yaymak için akıllıca çözümler üretmelidir" dedi.

"Devrimci yapılanma" sözlerine açıklık da getiren Hamaney “Yapıdan kastedilen, toplumun kültürel yapısı ve onu yöneten zihniyet ve kültürdür. Tek kelimeyle, toplumdaki insanların bireysel ve kolektif yaşamlarında eylemlerinin dayandığı kültürdür" ifadelerini kullandı.

'ÜST KURUL'UN KOLEKTİF KİMLİĞİ KENDİSİNİ GEREKTİĞİ GİBİ GÖSTEREMEDİ'

Tasnim haber ajansına göre Hamaney sözlerini "“Bu Konsey'de bulunan kişilerin yüksek statülerine rağmen, Üst Kurul'un kolektif kimliği kendisini gerektiği gibi gösterememiştir. Konseyin ülkenin kültürel işlerindeki etkisini güçlendirmesi gerekiyor. Elbette Meclis üyelerinin başka işleri de vardır ve asıl görevlerini yapmaktan kaçınmaları beklenemez. Ancak Konsey işlerine uygun, yeterli bir süre ayırmalarını bekliyoruz" diye sürdürdü.

Tasnim haber ajansı ayrıca toplantıda İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin kültürel reform programını içeren rapor sunduğunu da duyurdu.

HATEMİ: YETKİLİLERE DAHA İYİ YÖNETİME YÖNELMELERİNİ TAVSİYE EDİYORUM

Diğer yandan İran'ın eski reformcu Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, Öğrenciler Günü mesajında, kadınların ve gençlerin başını çektiği gösterilerde dile getirilen taleplere daha fazla vakit kaybetmeden kulak verilmesini tavsiye etti.

Hatemi, eylemlerin ana sloganlarından olan "Kadın, Yaşam, Özgürlük" (Jin, Jiyan, Azadi) sloganının "güzel" bir slogan olduğunu ve "İran toplumunun daha iyi bir gelecek isteğinin ifadesi" olduğunu söyledi.

Reformcu eski cumhurbaşkanı mevcut hükümete "Özgürlük ve güvenliğin birbirine karşıt tutulmasına, yani sonuçta güvenliği sağlama adına özgürlüğün ayaklar altına alınmasına veya özgürlük adına güvenliğin gözden çıkarılmasına izin verilmemeli. Yetkililere, mevcut durumu anlayışla karşılamalarını ve insafsızca karşılık vermek yerine onlara yardımcı el uzatmalarını ve bu yardım eliyle, çok geç olmadan yönetimin kötü yanlarını bulup daha iyi bir yönetime yönelmelerini tavsiye ediyorum" diye seslendi.

Hatemi, 1997-2005 arasında iki dönem İran'ın cumhurbaşkanlığını yapmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar