The Guardian: İran'da eylemlere katılan kadınların yüzlerine ve cinsel organlarına ateş ediliyor

The Guardian: İran'da eylemlere katılan kadınların yüzlerine ve cinsel organlarına ateş ediliyor
Yayınlanma:
A+ A-
İran'da devam eden hükümet karşıtı eylemlere müdahale eden güvenlik güçlerinin kadınların memelerine ve cinsel organlarına ateş ettiği belirtildi. The Guardian'a konuşan bir doktor, kendisine başvuran bir kadının vajinasından iki saçma çıkardığını söyledi

Artı Gerçek - İran'da 22 yaşındaki Kürt kadın Mahsa Amini'nin "ahlak polisi" tarafından gözaltına alınırken ölmesi sonucu başlayan hükümet karşıtı eylemlere saldıran güvenlik güçlerinin kadınların yüzüne, memelerine ve cinsel organlarına nişan alarak ateş ettiğine dair yaygın bulgular olduğunu belirtildi.

'ERKEKLERLE KADINLAR FARKLI YARALARLA GELİYORLAR'

The Guardian'ın özel haberine göre, gösterilerde yaralanan kadınları tutuklanmamak için 'gizlice' tedavi eden doktor ve hemşireler kadın yaralıların erkeklerden farklı yaralanmalarla kendilerine başvurduklarını aktardı.

Çoğu kadınının hastaneye gitmeyerek ev ortamında tedavi olduğunun altını çizen doktorlar, tespit edilmemek için ışıkların kapalı olduğu odalarda plastik ve metal saçmaları çıkarmaya çalıştıklarını belirtti.

Guardian'a konuşan doktorlar, erkeklerin genelde bacak, kalça ve sırtlarında polisin kullandığı pompalı tüfeklerden atılan saçmalardan ötürü yaralandığını ancak "kadınların güzelliklerine saldırmak için" ateş edildiğini belirtti.

Doktorlar, kadın, erkek ve çocukların gözlerine nişan alarak ateş edildiğini ve çoğunda kalıcı hasarlar oluştuğunun da altını çizdi.

KADINLARIN VAJİNALARINA NİŞAN ALINIYOR

Güvenlik kaygısından ötürü anonim kalmak kaydıyla Guardian'a konuşan ve İsfahan'da görev yapan bir doktor, "Yaralarından ötürü tedavi olmak için kendisine başvuran 20'li yaşlarında bir kadının genital bölgesinde iki, iç uyluğunda ise 10 saçma tespit ettiğini" söyledi.

Kadının vajinasındaki saçmaları çıkarırken "enfeksiyon riskinden ötürü çok zorlandığını" dile getiren doktor, kadının kendisine "On güvenlik gücünün etrafını sarıp ateş ettiğini" aktardığını belirtti.

Yaşadığı tecrübeden dolayı travmatize olduğunu aktaran doktor "O kendi kızım olabilirdi" dedi.

Guardian'a bilgi veren diğer doktorlar ise eylemlere saldıran Besic güçlerinin bilerek yaşamsal organlara nişan aldığını teyit etti.

Tahran yakınlarında bulunan Kerec şehrinde görev yapan bir doktor ise, "Eylemlere saldıran güvenlik güçlerinin aşağılık komplekslerinden kurtulmak için kadınların hassas bölgelerine nişan aldığını ve bu genç insanlara zarar vererek kendilerini tatmin ettiklerini" dile getirdi.

SAĞLIK GÖREVLİLERİNİN EYLEMİNE DE SALDIRILDI

İran hükümetinin ülkedeki eylemlerde yaralanan göstericileri tedavi eden sağlık görevlilerini de tehdit ettiği biliniyor. Hükümetin üzerlerinde kurduğu baskıyı protesto etmek için 26 Ekim'de İran Tıp Konseyi'nin önünde eylem yapan sağlık görevlilerine de benzer biçimde saldırılmış, pek çok kişi yaralanmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar