Reisi'den gözdağı: Başörtüsü takmayı reddeden muhabirle röportajını iptal etti

Reisi'den gözdağı: Başörtüsü takmayı reddeden muhabirle röportajını iptal etti
Yayınlanma:
Güncelleme: 22 Eylül 2022 22:19
A+ A-
Haftalar önce planlanan söyleşi için hazırlanan muhabir Christiane Amanpour, sözleşilen saatten 40 dk sonra İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin 'başörtüsü' talebiyle karşılaştı.

CNN televizyonu muhabiri Christiane Amanpour, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile New York'ta yapacağı röportajın, başörtüsü takması talebini reddetmesi üzerine iptal edildiğini duyurdu. İran'da Mehsa Emini'nin ahlak polis tarafından darbedilerek öldürülmesinden sonra tüm dünyada tartışılan ve tepki çeken başörtüsü zorunluluğunu New York'ta gerçekleşecek röportaj için de uygulamak isteyen Reisi'nin tavrı dikkat çekti. Karara tepki gösteren Amanpour daha önce İran dışında görüştüğü hiçbir İran Cumhurbaşkanı'nın böyle bir talebi olmadığını aktardı.

Amanpour, Twitter'da yaptığı açıklamada "Bu, Cumhurbaşkanı Reisi'nin BM Genel Kurulu toplantısı ziyareti sırasında, Amerikan topraklarında yapacağı ilk söyleşi olacaktı. Haftalar süren planlamanın, sekiz saat süren çeviri ekipmanı kurma uğraşından sonra hazırdık. Ama Cumhurbaşkanı gelmedi" dedi.

BBC Türkçe'deki habere göre söyleşi için sözleşilen saatten 40 dakika sonra, Reisi'nin bir yardımcısı başörtüsü takmasını istedi.

Amanpour "Nazikçe reddettim. New York'tayız ve burada başörtüsüyle ilgili herhangi bir kanun ya da gelenek yok. Onlarla İran dışında görüştüğümde hiçbir İran Cumhurbaşkanı'nın böyle bir şey istemediğini söyledim" dedi.

GEREKÇE 'SAYGI MESELESİ' VE 'İRAN'DAKİ DURUM'

Amanpour, yardımcının başörtüsü takmaması halinde söyleşinin yapılmayacağını belirttiğini, bunun bir "saygı meselesi" olduğunu ve gösterileri kast ederek "İran'daki durumdan" bahsettiğini aktardı.

Christiane Amanpour "Tekrar bu daha önce görülmemiş ve beklenmeyen koşulu kabul etmeyeceğimi söyledim" ifadelerini kullandı.

Amanpour "İran'da gösteriler devam eder ve insanlar öldürülürken, Cumhurbaşkanı Reisi ile konuşmak adına önemli bir an olacaktı" dedi.

Reisi geçen hafta CBS'te yayımlanan 60 dakika programına konuşmuştu.

CBS muhabiri Leslie silah kendisine "nasıl giyineceğinin, Reisi oturmadan oturmaması ve cumhurbaşkanının sözünü kesmemesi gerektiğinin söylendiğini" açıklamıştı.

Öne Çıkanlar