Riyad-Tahran anlaşması somutlaşıyor: Suudi Kralı Selman'dan İran Cumhurbaşkanı Reisi'ye davet

Riyad-Tahran anlaşması somutlaşıyor: Suudi Kralı Selman'dan İran Cumhurbaşkanı Reisi'ye davet
Yayınlanma:
A+ A-
İran'la Suudi Arabistan arasında Çin'in sürpriz arabuluculuğu ile başlayan normalleşme sürecinde kritik bir gelişme yaşandı. Suudi Kralı Selman bin Abdülaziz'in, bir mektup göndererek İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'yi Riyad'a davet ettiği açıklandı.

Artı Gerçek - Yıllarca bölgesel rekabet içinde bulunan, Yemen'de de fiilen savaş halinde olan İran ile Suudi Arabistan arasında Çin'in arabuluculuğunda sağlanan uzlaşma somutlaşıyor. İki ülkenin dışişleri bakanlarının biraraya gelmesi beklenirken, Suudi Kralı Selman bin Abdülaziz'in İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'yi Riyad'a davet ettiği açıklandı.

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed Cemşidi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Suudi Kralı'nın Reisi'ye bir mektup yazarak davette bulunduğunu duyurdu. Suudi devlet medyası ise henüz haberi doğrulamadı.

İRAN: DIŞİŞLERİ BAKANLARI GÖRÜŞMESİ İÇİN ÜÇ YER ÖNERDİK

İki ülke arasında bir dışişleri bakanları görüşmesi konusunda da hazırlıklar başladı. İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Suudi mevkidaşıyla biraraya gelmeleri konusunda görüş birliğine varıldığını açıkladı.

Tahran'da Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad'la ortak basın toplantısında konuşan Abdullahiyan, İran hükümetinin görüşme için üç yer önerdiğini söyledi. İranlı bakan bu yerlerin neresi olduğunu açıklamazken, karşılıklı büyükelçilerin açılması için de gerekli adımları atmaya hazır olduklarını dile getirdi.

NASSER KANANİ: NORMALLEŞME ANLAŞMASI BU YIL GERÇEKLEŞEN EN ÖNEMLİ OLAY

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Nasser Kanani de Tahran ile Riyad arasında varılan normalleşme anlaşmasına ilişkin bir makale kaleme aldı. Kanani, İran resmi haber ajansı IRNA'nın Farsça sitesinde yayımlanan makalede, normalleşme sürecinin bu yıl gerçekleşen en önemli olaylardan biri olduğu değerlendirmesini yaptı.

IRAK VE UMMAN KİLİT ROL OYNADI

Irak ve Umman'ın da bölge ülkeleri arasında yakınlaşmanın ve işbirliğinin artırılmasında kilit rol oynadığını belirten İran Dışişleri Sözcüsü, "İran dış politikasının temel taşlarından birinin Batı Asya ülkeleri ve İslam Dünyası ile ilişkileri güçlendirmek olduğunu" yazdı.

Kanani, ülkesi İran'ın kendisine uzatılan dostluk elini daima sıktığını ve dostane ilişkilere kapısının açık olduğunun vurguladığı makalesinde, "İran'ın güvenlik ve istikrarının bölge ülkelerinin güvenlik ve istikrarından geçtiğini" belirtti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar