İran'da cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci turu 'uzatmalı' tamamlandı: Oy verme süresi üç kez uzatıldı

İran'da cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci turu 'uzatmalı' tamamlandı: Oy verme süresi üç kez uzatıldı
İran'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda saat 20.00'ye kadar uzatılan oy verme önce 22.00'ye daha sonra da 24.00'e kadar uzatıldı.

Artı Gerçek - İran'da 14'üncü Dönem Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin ikinci turunda saat 20.00'ye kadar uzatılan oy verme süresi ikinci defa uzatıldı. İçişleri Bakanlığı Seçim Kurulu Merkezi Sözcüsü Muhsin İslami, yerel saatle 08.00'de başlayan ve 18.00'de sona ermesi öngörülen ancak saat 20.00'ye kadar uzatılan oy verme süresinin ihtiyaca binaen Seçim Kurulunun kararıyla saat 22.00'ye kadar uzatıldığını belirtti.

Oy vermek isteyen seçmenlerin seçim merkezlerindeki varlığının devam etmesi nedeniyle oy verme işlemi üçüncü kez, 24.00'e kadar uzatıldı.

REFORMİST-MUHAFAZAKAR YARIŞI

İran'da 62 milyon seçmen için 59 binden fazla merkezde kurulan sandıklarda oy verme işlemi devam ediyor. Seçimlerde reformist aday Mesud Pezeşkiyan ile muhafazakar aday Said Celili yarışıyor.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada cumhurbaşkanı seçiminin birinci turuna göre katılımın ikinci turda arttığı aktarıldı.

Tahran'ın en büyük seçim merkezlerinden İrşad Hüseyniyesi ve diğer seçim noktalarında ilk tura göre katılımın fazla olduğu görüldü.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda adayların hiçbiri yüzde 50+1 oy alamadığından seçim ikinci tura kalmıştı.

Seçim sonuçlarına dair ilk verilerin gece yarısı yayımlanması, kesin sonuçların ise yarın öğleden önce açıklanması bekleniyor. (AA)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar