İran'dan BM İnsan Hakları Konseyi'ne tepki: İki yüzlülük

İran'dan BM İnsan Hakları Konseyi'ne tepki: İki yüzlülük
Yayınlanma:
A+ A-
İran Dışişleri Bakanı, BM İnsan Hakları Konseyi'nde, İran'daki insan hakları ihlallerinin incelenmesi için araştırma heyeti görevlendirilmesi teklifinin kabul edilmesine tepki gösterdi. Abdullahiyan kararı "iki yüzlülük" diye niteledi.

Artı Gerçek - İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi'nde, İran'daki insan hakları ihlallerinin incelenmesi için araştırma heyeti görevlendirilmesi teklifinin oy çokluğuyla kabul edilmesine tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, BM İnsan Hakları Konseyi'nde kabul edilen karara ilişkin Twitter hesabından açıklama yaptı.

İranlı bakan "Saddam'ın İran halkına karşı kullandığı kimyasal silahların ana tedarikçisi olan Berlin rejimi ve diğer fırsat kovalayanlar, uyguladığı haksız ve insanlık dışı yaptırımlarla yıllardır çok büyük insan hakları ihlalleri gerçekleştiriyor" dedi.

'İNSAN HAKLARI MEKANİZMALARI SUİSTİMAL EDİLİYOR'

"İran halkını hedef alan insan hakları karşıtı eylemler gerçekleştirmek için insan hakları mekanizmalarının ikiyüzlü bir şekilde suistimal" edildiğini savunan Abdullahiyan, tüm bunların "İranlılarla sahte dayanışma adına" yapıldığını öne sürdü.

BM İNSAN HAKLARI KONSEYİ ÖZEL OTURUMDA KARAR ALMIŞTI

BM İnsan Hakları Konseyi'nde dün İran'da 16 Eylül'de Mahsa Amini'nin şüpheli ölümü sonrasında başlayan ve 400'den fazla kişinin öldürüldüğü protestolarda güvenlik güçlerinin müdahalesindeki hak ihlali iddialarının ele alındığı bir özel oturum yapılmıştı.

Oturumun sonunda, söz konusu hak ihlali iddialarının incelenmesi için bağımsız araştırma heyeti görevlendirilmesine yönelik karar tasarısı Konsey'e sunulmuş, 6 ret oyuna karşı 25 kabul oyuyla onaylanmıştı. (AA)

Öne Çıkanlar