İran'ın İsfahan kenti neden önemli?

İran'ın İsfahan kenti neden önemli?
İsrail'in bu sabaha karşı İran'ın İsfahan kentinde saldırı düzenlediği iddia edildi. İranlı yetkililer, İsfahan'daki nükleer tesislerde herhangi bir hasar olmadığını duyurdu. Peki İsfahan niçin önemli?

Artı Gerçek - ABD'li yetkililere göre İsrail'in "füze saldırısı" düzenlediği, İranlı yetkililerin ise "üç İHA havada imha edildi" dediği İsfahan kenti, İran'ın askeri altyapısı ve nükleer programı açısından kritik bir önem taşıyor. Ülkenin kuzeybatısındaki İsfahan, çok sayıda önemli askeri tesise ev sahipliği yapıyor. Bunlar arasında nükleer tesisler, büyük bir hava üssü ve İran'ın İHA'lar dahil, askeri üretimi ile bağlantılı fabrikalar bulunuyor.

İran'ın en bilinen nükleer tesislerinden biri olan uranyum zenginleştirme merkezi Natanz bu vilayette bulunuyor. Aynı şekilde, uranyum dönüştürme merkezi de İsfahan'ın güneydoğusundaki Zerdenjan'da yer alıyor.

Fars haber ajansındaki ilk haberlere göre bu sabah, İsfahan Havalimanı ile Shekari Hava Üssü'nün yakınlarındaki Qahjavarestan'ın yakınında üç patlama meydana geldi. İran uzay ajansının sözcüsü Hüseyin Dalirian da, bazı İHA'ların başarıyla vurulduğunu açıkladı. İranlı yetkililer nükleer tesislerin güvende olduğunu söylerken, Tasnim haber ajanı da uranyum dönüştürme tesisinin yakınından canlı yayım yaptı. İki farklı uçak savar mevzisinden yapılan yayında herhangi bir hasar emaresi göze çarpmadı.

İran'ın İsfahan'daki bu nükleer tesisinin inşaatına 1999 yılında başlanmıştı. Tesis, Çin'den alınan üç araştırma reaktörü ile çalışıyor. Aynı zamanda, İran'ın sivil nükleer programı için yakıt üretiyor ve başka işlemler gerçekleştiriyor. Natanz'da kasım 2011'de bir patlama meydana gelmiş, o dönemki İsrail saldırısı iddiaları yalanlanmıştı.

İsfahan aynı zamanda, İran'ın 1979'daki İslam Devrimi öncesinde satın aldığı ve artık yaşlanan, Amerikan yapımı F-14 filosunun da bulunduğu büyük bir hava üssüne de ev sahipliği yapıyor. Bu sabahki ilk haberlerde, söz konusu saldırısının bu üsteki bir radar tesisini hedef almış olabileceği iddia edilmişti.

İran'ın silah üretim tesislerinin birçoğu da İsfahan'da ve çevresinde bulunuyor. Geçen sene İsrail'in, İsfahan'daki gelişmiş bir silah üretim tesisini hedef aldığı ileri sürülmüştü. Bu dönemde de, aynı bugünkü gibi üç İHA'nın kullanıldığı iddia edilmişti. (DIŞ HABERLER)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar