Başörtüsüz yarışan İranlı sporcu Rekabi'nin cezaevine gönderileceği iddia edildi

Başörtüsüz yarışan İranlı sporcu Rekabi'nin cezaevine gönderileceği iddia edildi
İranlı milli tırmanışçı Elnaz Rekabi'nin Seul'de ülkesini temsilen katıldığı yarışmada başörtüsüz mücadele etmesinden sonra Instagram hesabında bir özür yayımlandı. Sporcunun İran'a ulaştığında tutuklanarak Evin Cezaevi'ne gönderileceği de iddia edildi.

Artı Gerçek - Güney Kore'nin başkenti Seul'de düzenlenen uluslararası bir yarışmada başörtüsü takmadan yarışmasıyla bir anda dünya gündemine oturan İranlı milli tırmanışçı Elnaz Rekabi ülkesine dönüyor.

Yarışmanın ardından tüm dünyadan gelen destek mesajları ile sosyal medyanın gündemine oturan Rekabi'nin ailesi, pazar gününden beri kendisinden haber alamadıklarını ve endişeli olduklarını dile getirmişti.

BBC Farsça servisinin ülke içinden kaynaklara dayandırdığı bilgiye göre, yarışma sonrasında İranlı atletin pasaportuna ve cep telefonuna İranlı yetkililer tarafından el koyuldu.

'KARDEŞİM BAŞÖRTÜSÜ YASAĞINI ÇİĞNEMEYE ÇALIŞMADI'

İranlı sürgün muhalifler tarafından kurulan Iranwire sitesinin iddiasına göre, İran Tırmanma Federasyonu Başkanı Reza Zarei, Rekabi'yi İran Devrim Muhafızları'ndan aldığı bir emirle, "İran'a güvenli şekilde döneceği" konusunda telkin ederek Seul'deki İran Büyükelçiliği'ne girmeye ikna etti ve burada pasaportu ile cep telefonuna el koyuldu.

Öte yandan, İran Devrim Muhafızları tarafından tutuklanan milli atletin kardeşi Davud Rekabi, İran'da yayın yapan yarı resmi Tesnim'e bugün verdiği demeçte, kardeşinin yarışma esnasında bir saç bandı taktığını ve zorunlu başörtüsü kurallarını çiğnemeye çalışmadığını söyledi.

Rekabi, "bazılarının kardeşi üzerinden siyasi fayda sağlamaya çalıştığını" savundu.

REKABİ YARIN İRAN'DA OLACAK

İngiltere merkezli yayın yapan Iran International sitesinin Twitter hesabından bildirdiğine göre Rekabi, şu anda diğer takım arkadaşlarıyla beraber Katar'da bulunuyor. Yarın sabah saat 3:40'ta uçağının Tahran Humeyni Havaalanı'na inmesi bekleniyor.

EVİN CEZAEVİ İDDİASI

Iranwire sitesinde yer alan bir diğer iddia ise, milli sporcunun Evin cezaevine nakledileceği yönünde. Sitenin, Humeyni havaalanındaki kaynaklarına göre Rekabi havaalanına iner inmez, tutuklanarak birkaç gün önceki yangında 8 kişinin hayatını kaybettiği Evin Cezaevi'ne nakledilecek.

REKABİ: İRAN HALKINDAN ÖZÜR DİLİYORUM

Bir süredir kayıp olan İranlı sporcunun sabah saatlerinde Instagram hesabından ise bir açıklama yayımlandı.

Buna göre Rekabi "başörtüsündeki sorunun uygunsuz bir zamanda, istemeden olduğunu" dile getirdi ve "İran halkını endişelendirdiğim için özür dilerim" şeklinde açıklamada bulundu.

Öte yandan, Güney Kore İran büyükelçiliğinden yapılan açıklamada da milli sporcu Rekabi'nin takım arkadaşlarıyla beraber bugün İran'a doğru yola çıktığı duyuruldu.

Yapılan açıklamada, "Rekabi ile ilgili yapılan, yalan ve dezenformasyon amacı güden haberlerin tamamı sahte haberdir" denildi.

İran'da 22 yaşındaki Mahsa Amini'nini ölümünden sonra beş haftadır süren eylemler sebebiyle zor durumda olan hükümetin, özellikle bu tür durumlarda daha önce de devlet televizyonunda itiraf aldığı biliniyor.

Yaz aylarında bir otobüste "başörtüsünü düzgün takmadığı" için uyarılan sanatçı Sepideh Rashnu, otobüste çekilen videonun sosyal medyada viral olması üzerine tutuklanmış ve daha sonra devlet televizyonunda itiraf vermeye zorlanmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar