İran'da öldürülen Nika Şakarami'nin eylemlere katıldığı kanıtlandı

İran'da öldürülen Nika Şakarami'nin eylemlere katıldığı kanıtlandı
Yayınlanma:
A+ A-
İran'da Mahsa Amini protestoları sırasında öldürülen 16 yaşındaki Nika Şakarami'nin yeni görüntüleri ortaya çıktı. Görüntüler, 'Ölümü eylemlerle ilgili değil' diyen İran makamlarını yalanlar nitelikte.

Artı Gerçek - İran'ın başkenti Tahran'da 22 yaşındaki Kürt kadın Mahsa Amini'nin geçen ay 'ahlak polisi' tarafından gözaltına alındığı sırada şüpheli şekilde ölmesinin ardından ülkeyi kasıp kavuran eylemler sürüyor.

Son olarak, ülke çapına yayılan eylemlere katıldığı için öldürüldüğü öne sürülen, İranlı yetkililerin ise 'çatıdan düştüğünü' iddia ettiği 16 yaşındaki Nika Şakarami'nin yeni görüntüleri ortaya çıktı.

Ölümünden saatler önce, 20 Eylül'de Tahran'daki eylemler sırasında çekilen görüntülerde, Nika Şakarami'nin bir çöp kutusunun üstüne çıkarak başörtüsünü yaktığı görülüyor. Görüntülerde Nika'nın çevresindeki kalabalık da İran rejimine yönelik "Diktatöre ölüm" sloganı atıyor.

Ailesi, Şakarami'nin bu görüntülerin ardından rejim güçlerince takip edilip öldürüldüğünü iddia ediyor. BBC'nin Farsça servisine konuşan anne Nesrin Şakarami ve aileye yakın diğer kaynaklara göre, rejimin genç kadının ölümünün eylemlerle ilgili olmadığı yönündeki iddiası asılsız.

TELEFONDA 'POLİS BENİ TAKİP EDİYOR' DEDİ

Ailenin açıklamasına göre, Nika Şakarami telefonda kendisini polisin takip ettiğini söyledikten sonra ortadan kayboldu.

İranlı yetkililer ise Nika Şakarami'nin 20 Eylül'de bir inşaata girdiğini ve ertesi gün ölü bulunduğunu, ölümünün muhtemelen işçiler tarafından inşaattan atılması sonucu gerçekleştiğini öne sürüyor.

Ailesi ise Nika'nın cesedinin 10 gün boyunca morgda tutulduğunu ve cesedin kimliğini belirlemek için kendilerine çok kısa bir süre verildiğini söylüyor. Teyze Ataş Şakarami, ayrıca İran Devrim Muhafızları'nın kendisine Nika'nın beş gün boyunca gözaltında kaldığını ardından cezaevi yetkililerine teslim edildiğini söylediğini aktarmıştı.

'YAYINLANAN GÖRÜNTÜLERDEKİ KIZIM DEĞİL'

Anne Nesrin Şakarami, İranlı yetkililerin iddialarını kanıtlamak için kızına ait olduğunu öne sürdükleri güvenlik kamerası görüntülerine inanmadıklarını da açıkladı. Devlet televizyonunda yayımlanan görüntülerde Nika Şakarami'nin bir binaya girdiğinin görüldüğü ileri sürülmüştü.

Anne Şakarami, görüntülerdekinin kızı olmadığını söyledi. Aileye yakın bir başka kaynak da görüntülerdeki kişinin yürüyüşünün Nika'ya benzemediğini belirtti.

Kız kardeşi Ataş ile erkek kardeşi Mohsen'in gözaltında oldukları sırada Nika'nın ölümüyle televizyonda zorla yalan ifade verdiğini söyleyen Nesrin Şakarami "Erkek kardeşimin dört yaşındaki çocuğunu gözaltına almakla tehdit ettiler" dedi.

Anne Şakarami, "Nika gibi ben de çocukluğumdan beri zorunlu başörtüsüne karşıyım. Ama benim kuşağım eylem yapacak kadar cesur değildi. Benim yaşımdakiler yıllarca baskıya ve aşağılamayı kabullendi ama kızım bunu protesto etti ve bunu yapmaya her türlü hakkı vardı" diye konuştu.

İRAN'DA EN AZ 28 ÇOCUĞUN ÖLDÜĞÜ ÖNE SÜRÜLÜYOR

İran Çocukların Haklarını Koruma Derneği'ne göre, eylül ortasından beri süren eylemlerde 18 yaşının altındaki 28 çocuk öldürüldü. Norveç merkezli İran İnsan Hakları örgütü en az 185 kişinin öldürüldüğünü iddia etmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar