İran'da eylemler dördüncü haftasında: Rejim güçlerinin aşırı güç kullanımı kameralara yansıdı

İran'da eylemler dördüncü haftasında: Rejim güçlerinin aşırı güç kullanımı kameralara yansıdı
Yayınlanma:
A+ A-
İran'da Mahsa Amini'nin şüpheli ölümü sonrasında geçen ay başlayan eylemler şiddetlenerek sürüyor. Senedec ve Meşhed'deki eylemlerde ölenler olduğu açıklanırken, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi gittiği üniversitede protesto edildi.

Artı Gerçek - İran'ın başkenti Tahran'da ahlak polisi tarafından gözaltına alındığı sırada darp edildiği şüphesiyle hayatını kaybeden Mahsa Amini'nin cenazesi sonrası ülkede başlayan eylemler dördüncü haftasında, üniversitelerde yeni eğitim yılının başlamasının da etkisiyle, şiddetlenerek devam ediyor.

Sosyal medyada yayınlanan ve Tahran, Şiraz, Kerman, Meşhed, Kerec, İsfahan ve Senendec gibi çok sayıda kentte çekilen görüntülerde güvenlik güçlerinin eylemcilere aşırı güç kullanarak, ölçüsüz müdahale ettiği, bazı bölgelerde gerçek mermi müdahale sonucu ölenler olduğu, çıkan çatışmalarda da çok sayıda kişinin yaralandığı görüldü.

Çok sayıda kentte eylemciler coplanarak darp edildi ayrıca yüzlerine doğru hedef alınarak plastik mermi ve göz yaşartıcı gaz atıldığı görüldü.

SENEDEC'TE EN AZ 2 KİŞİ VURULARAK ÖLDÜRÜLDÜ

NetBlock'un açıklamasına göre, internetin tamamen kesildiği Kürdistan eyaletindeki Senendec kentinde gerçek mermiyle müdahale sonucu ölenler oldu. İran insan hakları örgütü Hengaw kentte en az iki kişinin silahla vurularak öldürüldüğünü duyurdu. Bu iki kişiden birinin sadece eylemcilere korna çalarak destek olduğu sırada aracının içinde başına aldığı kurşun darbesiyle öldüğü açıklandı. Diğer eylemcinin de karnından vurulduğu duyuruldu.

1500 tasvir adlı rejim muhalifi hareket de Meşhed'deki eylemler sırasında bir kadının güvenlik güçleri tarafından vurularak öldürüldüğünü duyurdu.

ÖLÜ SAYISININ 185'E ÇIKTIĞI İDDİA EDİLDİ

Norveç merkezli İran İnsan Hakları Örgütü'ne göre ülkede eylemlerin başlangıcından beri 185 kişi öldürüldü. Resmi makamlarca açıklanan ölü sayısı bu sayının çok altında.

EZ ZEHRA ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİ: KATİL MİSAFİR İSTEMİYORUZ

Ülkede eylemler devam ederken dini lider Ayetullah Ali Hamaney'den sonra üİkenin en yetkili kişisi olan İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, yeni öğretim yılı sebebiyle Tahran'daki Ez-Zehra üniversitesine gitti.

Katıldığı etkinlikte "Öğrencilerimiz ve akademisyenlerimiz düşmanın batıl hayallerine geçit vermeyecek" dedi.

Bu sırada kampüsteki diğer kadın öğrenciler "Yozlaşmış sistem istemiyoruz, katil misafir istemiyoruz", "Mollalar kesinlikle gitmeli" ve "Defol Reisi" sloganlarıyla protesto eylemi yaptı.

REİSİ: DÜŞMANIN BATIL HAYALLERİNE GEÇİT VERMEYECEĞİZ

Reisi ise konuşmasının bir bölümünde ülkedeki eylemelerden bahsederek
“Düşman, üniversitelerin içerisinde isteklerini takip edebileceğini zannediyor ancak öğrencilerimiz ve akademisyenlerimizin farkındalık sahibi olduğundan ve düşmanın batıl hayallerine geçit vermeyeceğinden gafil. Öğrencilerimiz ve üniversitedeki akademisyenlerimiz diğer alanlarda olduğu gibi bilgi ve bilim alanında da düşmanı yenilgiye uğratacaktır” dedi.

EYLEMLER 23. GÜNÜNDE ÇOK SAYIDA KENTTE SÜRDÜ

Anadolu Ajansı'nın aktardığına göre Tahran'da Veliasr, Cumhuri, Şerif Metro ve Keşaverz caddeleri, Danışcu Parkı, İnkılap Meydanı çevresi ve şehrin birçok bölgesinde eş zamanlı gösteriler düzenlendi.

Tahran'da eylemler "Diktatöre ölüm" sloganları eşliğinde akşam saatlerinde de sürdü.

Tahran'ın yanısıra çok sayıda kentte kadınlar zorunlu başörtüsü kurallarına tepkisini başörtülerini çıkartarak protesto etti.

Şiraz ve Mahsa Amini'nin memleketi Sakkız illeri dahil farklı illerde esnaf kepenk indirdi. Cuma gününden itibaren İran’da öğrenci konseyleri, illerin mahalle konseyleri ve emekçi konseyleri cumartesi sabahı sokağa çıkmaya ve genel greve çağrı yaptı. Dün için eylem ve boykot çağrısı yapan üniversitelerin sayısı ise 36’ya yükseldi ve sayı ilerleyen saatlerde arttı. İran’da eylemlerin önümüzdeki hafta boyunca kitlesel devam edeceği tahmin ediliyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar