İranlı rapçinin idam cezası hapse çevrildi

İranlı rapçinin idam cezası hapse çevrildi
İran'da Mahsa Jîna Amini'nin ölümü sonrası başlayan eylemleri kışkırtmakla suçlanan rap şarkıcısı Tumac Salihi'nin idam cezası hapis cezasına çevrildi. Ailesi ve muhalifler Salihi'nin cezaevinde işkence gördüğünü ve itirafa zorlandığını söylemişti.

Artı Gerçek - İran'da 22 yaşındaki Kürt kadın Mahsa Jîna Amini'nin başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle gözaltında şüpheli ölümü sonrası ülkede geçen yıl eylül ayında başlayan ve yaklaşık dört ay devam eden protesto gösterilerini organize etmekle suçlanarak idama mahkum edilen rap şarkıcısı Tumac Salihi'nin (Toomaj Salehi) cezası hapse çevrildi. Yarı resmi Tesnim Haber Ajansına göre, gösteriler sırasında şiddeti ve silahlı kuvvetlerle çatışmayı teşvik ettiği iddiasıyla yargılanan Salihi hakkında önce idam kararı verilmişti.

AA'nın aktardığına göre Salihi'nin yetkililerle "etkin işbirliği" yapması dolayısıyla cezası daha sonra hapse çevrildi. Haberde, karara ilişkin daha fazla bilgi yer almadı. İran yargı yetkililerden de konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

Rap şarkıcısı Tumac Salihi, Mahsa Jîna Amini'nin "ahlak polisi" tarafından gözaltına alındığı sırada komaya girerek ölmesinin ardından protestolara katılmış ve gösterileri destekleyen açıklamalar yapmıştı. İranlı yetkililer, Salihi'nin daha sonra ülkeden kaçmak isterken gözaltına alındığını iddia etmiş, ülke medyasında Salihi'nin gözleri bağlı ve söyledikleri nedeniyle özür dilediği bir görüntü yayınlanmıştı. Ailesi ve muhalifler ise Salihi'nin hapishanede işkence gördüğünü ve itirafa zorlandığını söylemişti.

EYLEMLERLE İLGİLİ DÖRT KİŞİ İDAM EDİLMİŞTİ

Tahran'da 13 Eylül 2022'de "ahlak polisi" olarak bilinen İrşat devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Jîna Amini'nin 16 Eylül'de yaşamını yitirmesi, ülke yönetimine karşı ülkenin yakın tarihinde gördüğü en geniş katılımlı protestolara yol açmıştı. Yüzlerce eylemcinin güvenlik güçlerinin orantısız müdahalesinde öldürüldüğü gösterilerle bağlantılı olarak şu ana kadar 10'dan fazla kişiye idam cezası verilmiş, bunlardan dördünün cezası infaz edilmişti. İdam cezalarının bir kısmı ise Yargıtay tarafından bozulmuştu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar