İran, Mahsa Jîna Amini eylemlerine katılan üç kişiyi daha idam etti

İran, Mahsa Jîna Amini eylemlerine katılan üç kişiyi daha idam etti
İran'da hükümet karşıtı protestoları kanlı bir şekilde bastıran hükümet, eylemlerle bağlantılı idamlarını da sürdürüyor. Daha önce dört kişiyi 'devlete karşı savaş açmak' suçundan idam eden İran bu sabaha karşı üç kişiyi daha idam etti.

Artı Gerçek - İranlı yargı yetkilileri, ülkede 22 yaşındaki Kürt kadın Mahsa Jîna Amini'nin geçen sene eylül ayında 'ahlak polisince' gözaltına alındığı sırada ölmesinin ardından başlayan hükümet karşıtı eylemlere katılan üç kişiyi daha idam etti. Mecid Kazımi, Salih Mirhaşimi ve Said Yakubi adlı mahkumlar, İsfahan kentinin Hane mahallesinde ikisi hükümetin paramiliter kolluk gücü olan Besic mensubu olmak üzere toplamda üç kolluk görevlisinin öldürülmesinden sorumlu tutuluyordu.

İNFAZDAN ÖNCE SON NOT: BİZİ ÖLDÜRMELERİNE İZİN VERMEYİN

Hükümet karşıtı protestolar sırasında kasım 2022'de Muhsin Hamidi, Muhammed Kerimi ve Muhsin Çeragi adlı üç güvenlik görevlisinin öldürülmesinden sorumlu tutulan Kazımi, Mirhaşimi ve Yakubi'nin, Halkın Mücahitleri adlı silahlı sol örgüte üye oldukları iddia edildi. İran hukukunda en ağır suç olarak kabul edilen 'devlete karşı savaş açmak' suçundan idama mahkum edilen üç ismin Yargıtay'a yaptığı temyiz başvurusu incelenmiş ve 10 Mayıs'ta idam kararı onanmıştı.

İnfaz öncesinde el yazısıyla dünyaya bir mesaj ileten mahkumların 'Bizi öldürmelerine izin vermeyin' cümlesi sosyal medyada idamları durdurmak için bir kampanyaya dönüşmüş ABD Dışişleri Bakanlığı da İran hükümetine idamları durdurma çağrısı yapmıştı.

bizi.jpg

Avrupa'nın çeşitli kentlerinde idamları durdurmak için küçük ölçekli eylemler düzenlenirken idamları protesto etmek isteyen İran halkının başkent Tahran'da evlerinin camlarından hükümet karşıtı sloganlar attığı görüntüler de sosyal medyaya yansıdı.

İSLAM DEVRİMİ'NDEN BU YANA EN YAYGIN HÜKÜMET KARŞITI PROTESTO HAREKETİ

İran, geçen yıl eylül ayında ülkedeki ahlak polisinin gözetiminde genç bir İranlı Kürt kadının ölümünden bu yana protestolarla sarsılmıştı. Hayatın her kesiminden İranlılar, 1979 İslam devriminden bu yana İran İslam Cumhuriyeti'ne karşı en cesur meydan okumalardan birini yapmıştı. Eylemlere katılan dört kişi idam edilmiş, on binlercesi gözaltına alınmış, İran İnsan Hakları Aktivistleri Ajansı'na (HRANA) göre 500'den fazla eylemci de güvenlik güçlerince öldürülmüştü. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar