İranlı Kürt yönetmen Ghobadi'den Türkiyeli sanatçılara çağrı: Bizi yalnız bırakmayın

İranlı Kürt yönetmen Ghobadi'den Türkiyeli sanatçılara çağrı: Bizi yalnız bırakmayın
Yayınlanma:
Güncelleme: 24 Eylül 2022 20:12
A+ A-
İranlı Kürt yönetmen Bahman Ghobadi, İran’da Mahsa Amini'nin şüpheli ölümü sonrası devam eden protestolara ilişkin Türkiye’deki sanatçılardan destek istedi.

İran’da Mahsa Amini'nin katledilmesi sonrasında yayılan protestolar devam ediyor.

Resmi rakamlara göre protestolarda İran güvenlik güçlerinin kimi yerlerde ateş açarak müdahalesi sonucu en az 35 kişi öldü. Bazı İnsan hakları örgütleri ve rejim muhalifi kesimler ise can kaybının çok daha fazla olduğunu belirtiyor.

"Sarhoş Atlar Zamanı" ve "Kaplumbağalar da Uçar" gibi filmleriyle dünyaca tanınan İranlı Kürt yönetmen Bahman Ghobadi de sosyal medya hesabından yaptığı çağrıda Türkiyeli sanatçılardan bu konuda destek istedi.

"Size ihtiyacımız var" diyen Ghobadi, "Desteğiniz sivil protestolar için müthiş etki yapabilir. Lütfen İranlıların yanında durun" ifadelerini kullandı.

Ghobadi, yayınladığı videoda şunları söyledi:

"Türkiye'de sevgili sanatçılar, erkek kardeşlerim, kız kardeşlerim. Bildiğiniz gibi İran halkı sizi çok seviyor. Sizi kardeşleri gibi görüyorlar. Bizler komşuyuz, aynı kandanız. Şu an desteğiniz sivil protestolarda müthiş bir etki yaratabilir. Lütfen İranlıların yanında durun. Eğer İran’daki sanatçılar sizin sesinizi duyarsa kendi insanlarını desteklemek konusunda daha cesur olacaklar. Size ihtiyacımız var. Biz biriz. Hepinizi seviyorum."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar