IŞİD'in Rakka'da yaktığı kütüphane yeniden açıldı

IŞİD'in Rakka'da yaktığı kütüphane yeniden açıldı
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Kasım 2019 23:36
A+ A-
Rakka Kültür Merkezi tarafından kütüphaneyi yeniden açmak için başlatılan ‘Bana bir kitap ver’ kampanyasıyla binlerce kitap toplandı.

IŞİD'in Rakka'daki işgali döneminde yakılıp talan edilen kent kütüphanesi yeniden açılıyor. Kütüphane için şu ana kadar 7 bin kitap toplandı.

Suriye’nin önemli kültür merkezlerinden biri konumundaki Rakka, IŞİD'in işgali döneminde büyük yıkım yaşadı. IŞİD saldırıları sonucu birçok tarihi ve kültürel bina yıkılırken, 100 bin kitabın bulunduğu Rakka Kütüphanesi de yakıldı.

Kentin IŞİD'den özgürleştirilmesinin ardından kentte yeniden inşa çalışmaları devam ederken, kent kütüphanesinin yeniden inşası için de çok yönlü bir çalışma başlatıldı. Bu kapsamda Rakka Kültür Merkezi tarafından kütüphaneyi yeniden açmak için başlatılan ‘Bana bir kitap ver’ kampanyasıyla binlerce kitap toplandı.

IŞİD'in işgali döneminde kitaplarını toprağa gömerek saklayan okurlar, başlatılan kampanya çerçevesinde kitaplarını kütüphaneye teslim etmeye başladı. Kütüphane kurma çalışmalarını sürdüren Kültür Merkezi çalışanlarından Hemze El-Hemzawî, şu ana kadar 7 bini aşkın kitap topladıklarını belirterek, "Kitapları arşivleme çalışmaları sürdüğü için şu an dışarıya veremiyoruz. Ancak isteyen kütüphaneye gelip kitap okuyabilir" dedi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar