IŞİD Kerkük'te Irak ordusuna saldırdı: İki ölü, üç yaralı

IŞİD Kerkük'te Irak ordusuna saldırdı: İki ölü, üç yaralı
Yayınlanma:
A+ A-
Irak hükümeti, IŞİD'in Kerkük yakınlarında bir kışlaya saldırdığını açıkladı. Buna göre, Irak ordusundan iki komutan öldü, iki asker yaralandı.

Artı Gerçek - Irak'ta yenilgiye uğratılmasına rağmen özellikle Kerkük ve çevresindeki saldırılarını sürdüren IŞİD, son olarak Irak ordusunun 32'nci tugayını hedef aldı. Kerkük yakınlarındaki saldırıda, iki komutanın öldüğü ve üç askerin yaralandığı açıklandı.

Irak hükümetinden yapılan açıklamada, "Teröristler dün gece (cumartesi) saat 22:00'da hafif ve orta mlçekli silahlara, Irak ordusunun sekizinci bölüğünün 32'nci tugayına ait bir kışlaya saldırdı. Biri yarbay, biri reğmen olmak üzere iki komutan şehit oldu. Üç asker de yaralandı" bilgisi verildi.

ERBİL-BAĞDAT ANLAŞMAZLIĞI NEDENİYLE GÜVENLİK BOŞLUĞU SÜRÜYOR

Saldırı, Irak hükümeti ile Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) arasında tartışmalı olan ve bu nedenle güvenlik konusundaki boşlukların sürdüğü Kerkük'ün Dibis ilçesi yakınındaki Tel el Verid bölgesinde yaşandı. Bağdat ile Erbil'in tartışmalı bölgelerde güvenlik sağlamak için ortak güvenlik gücü kurma konusundaki görüşmeleri devam ediyor. Irak Savunma Bakanlığı, bu senin başında Irak güvenlik güçleri ile peşmergenin IŞİD'e karşı ortak birlikler oluşturması için özel bir bütçe ayırmıştı.

IŞİD, 2014 yılında Irak ve Suriye'de geniş toprakları ele geçirmişti. Irak hükümeti, 2017 yılında örgüte karşı zafer ilan etmişti. Ancak IŞİD'in ülkedeki bombalı ve vur-kaç saldırılarını yanı sıra güvenlik boşluğunun sürdüğü Diyala, Selahaddin ve Kerkük arasında insan kaçırma eylemleri devam ediyor. (DIŞ HABERLER)

* Fotoğraf: Arşiv

Öne Çıkanlar