İspanya, İsrail, Rusya ve Azerbaycan'dan sahra hastanesi, Katar'dan konteyner ev yardımı

İspanya, İsrail, Rusya ve Azerbaycan'dan sahra hastanesi, Katar'dan konteyner ev yardımı
Yayınlanma:
A+ A-
Katar, Türkiye ve Suriye'deki depremzedelere 10 bin konteyner ev göndereceğini duyurdu. İspanya hükümeti Türkiye'de depremzedeler için sahra hastanesi kuracağını açıklarken Rusya ve Azerbaycan'dan da sahra hastanesi gönderildi.

Artı Gerçek - Türkiye ve Suriye'de binlerce kişinin ölümüne, binlercesinin de yaralanmasına ve evsiz kalmasına neden olan Maraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından çok sayıda ülkeden yardım açıklamaları gelmeye devam ediyor.

Katar Dışişleri Bakanlığı Türkiye ve Suriye'de, deprem felaketinden etkilenen bölgelere yardım çalışmaları kapsamında, 10 bin konteyner ev göndereceklerini duyurdu. Katar resmi ajansı QNA'da yer alan haberde de Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani'nin, Türkiye'ye "bir hava köprüsü" kurulması talimatını verdiği belirtilmişti. Hava köprüsüyle ilk olarak Uluslararası Katar Arama ve Kurtarma Grubundan bir ekibin geleceği aktarılan haberde, bu ekibin bir meydan hastanesi kuracağı, insani yardımlar, kış şartlarıyla mücadele malzemeleri ve çadırlar getireceği ifade edilmişti.

İSPANYA: TÜRKİYE'DE SAHRA HASTANESİ KURACAĞIZ

İspanya hükümeti de depremlerin mağdurlarına yardım için bölgede sahra hastanesi kuracağını, sağlık personeli, lojistik ve koordinasyon çalışmaları için 70 kişilik profesyonel ekibin gönderileceğini açıkladı. İspanya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türkiye'ye sahra hastanesi kurulması için 70 kişilik profesyonel ekibin gönderileceği duyuruldu.

Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, sahra hastanesinin yanı sıra Sağlık Ulusal Sistemi'nden ekiplerin Türkiye'de afet bölgelerine gönderileceğini, Suriye'ye de yardım yapılacağını duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada da İspanyol yardım ekibinin 72 saat içinde dünyanın herhangi bir yerinde konuşlanmaya hazır olduğu, ekipte 40'tan fazla sağlık görevlisi, 10'dan fazla lojistik yardım uzmanı bulunduğu ve sahra hastanesinin günde 150-200 hastaya bakabilecek, ameliyat yapabilecek ve 20 kişiyi yatılı olarak ağırlayabilecek bir donanıma sahip olduğu kaydedildi.

İspanya'dan deprem bölgesine şimdiye kadar iki askeri uçakla 90 kişilik kurtarma ve ilk yardım ekibi giderken, Malaga, Valensiya, Zaragoza, Huelva gibi kentlerden çok sayıda sivil yardım kuruluşu da 10-15 kişilik gruplarla, kendi imkanlarıyla Türkiye'ye hareket etti.

500 DENİZCİNİN BULUNDUĞU GEMİ YOLDA

Öte yandan, İspanya Savunma Bakanlığı, toplamda 500 kadar deniz subayının bulunduğu Juan Carlos I ve Galicia gemilerinin, depremde kurtarma çalışmalarına destek vermek için dünden bu yana Türkiye'ye doğru yolda olduğunu duyurdu. Bu arada, Aldeas Infantiles SOS, Educo, Medicos del Mundo, Oxfam Intermon, Plan Internatiocal, World Vision adlı sivil toplum kuruluşları, Türkiye ve Suriye'de deprem mağdurlarına destek için Acil Müdahale Komitesi adıyla ortak yardım kampanyası başlattı. Türkiye'nin Madrid Büyükelçiliği de Türk Hava Yolları'nın desteğiyle deprem bölgelerine ulaştırılacak kıyafet, battaniye, çadır, uyku tulumu gibi yardımların toplanmaya başlandığını duyurdu.

AZERBAYCANLI DOKTORLAR GÖREV YAPACAK

Azerbaycan da depremlerden zarar görenler için teçhizatlı sahra hastanesi, battaniye, ısıtıcı ve çeşitli malzemeler gönderdi. Deprem bölgelerinden birinde kurulacak hastanede Azerbaycanlı doktorlar görev yapacak.

aa-20230207-30199344-30199343-azerbaycan-turkiyeye-sahra-hastanesi-gonderdi.jpg
Türkiye'ye gelen Azerbaycanlı askerler /AA

RUSYA DA SAHRA HASTANESİ GÖNDERDİ

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı da Türkiye'deki deprem nedeniyle kurtarma ekiplerinin yanı sıra depremde yaralananların tedavisi için sahra hastanesi gönderdi. Bakanlık deprem bölgelerine kurulması için sahra hastanesi gönderiminin gerçekleştirildiğini duyurarak, "Depremzedelere doğrudan afet bölgesinde yardım sağlamak amacıyla Türkiye’ye hava yoluyla taşınabilen bir sahra hastanesi gönderildi. Hastanede çalışan 40’tan fazla uzman nitelikli tıbbi yardım sağlayacak" ifadelerini kullandı.

2023-02-07t042910z-1762001419-rc-1.jpg
Rus kurtarma ekipleri Adana Havalimanı'nda /Reuters

Bakanlık Türkiye'nin yanı sıra Suriye'ye de kurtarma ekiplerinin yanı sıra insani yardım malzemelerinin gönderildiğini duyurdu.

İSRAİL SAHRA HASTANESİ İÇİN EKİPMAN ULAŞTIRACAK

İsrail Büyükelçiliği, depremler nedeniyle Türkiye'de tam teşekküllü sahra hastanesinin kurulması için gerekli ekipman ve görevli sağlık personelinin deprem bölgesine gönderileceğini duyurdu.

Öncü ekiple bu sabah arama-kurtarma uzmanları ve sağlık görevlilerinin de olduğu, afet sonrası müdahale konusunda deneyimli 167 kişilik asli ekibin arama kurtarma köpekleri ve ilk etapta gerekli 16 ton acil yardım malzemesi ve teknik ekipman ile bölgeye ulaştığı belirtilen İsrail Büyükelçiliği açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

"İsrail Büyükelçiliği Misyon Şefi Yardımcısı Nadav Markman tarafından karşılanan ekip, ivedilikle afet bölgelerine hareket etmiştir. Yarın (8 Şubat) itibarıyla tam teşekküllü bir sahra hastanesinin kurulması için gerekli ekipman ve görevli sağlık personelinin bölgeye ulaşması için de çalışmalar tamamlanmak üzeredir." (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar