Başbakan ve Savunma Bakanlığı'na da bombalı mektup yollandı

Başbakan ve Savunma Bakanlığı'na da bombalı mektup yollandı
ispanya'da Ukrayna ve İspanya'nın savaşa verdiği askeri destekle ilgili noktalara bombalı mektuplar gönderiliyor. Ukrayna Büyükelçiliği, bir silah şirketi, bir hava üssü, başbakanlık ofisi ve Savunma Bakanlığı'na bombalı mektuplar gönderildi.

Artı Gerçek- İspanya'da Ukrayna Büyükelçiliği ve bir silah üreticisine bombalı mektup gönderilmesinin ardından başkent Madrid dışındaki Torrejon de Ardoz'da bulunan bir askeri hava üssüne, Savunma Bakanlığı'na ve Başbakan Pedro Sançez'in Madrid'deki ofisine küçük ölçekli el yapımı patlayıcının bulunduğu mektuplar gönderildiği açıklandı.

Son olarak ispanya İçişleri Bakanlığı 24 Kasım'da da İspanya Başbakanı Pedro Sanchez'in ofisine bombalı mektup gönderildiğini ve bu nedenle diplomatik ve kamusal binalarda güvenlik önlemlerinin artırıldığını duyurdu.

Bakanlık söz konusu bombalı mektubun başbakanın güvenlik ekibince etkisiz hale getirildiğini de açıkladı.

Son olarak ise İspanya Savunma Bakanlığı sabah saatlerinde Madrid'deki merkezlerine bir bombalı mektup gönderildiğini, mektubun tespit edilerek etkisiz hale getirildiğini duyurdu.

BOMBALI MEKTUP 'AVRUPA'NIN GÖZÜNÜ' HEDEF ALDI

İspanya Savunma Bakanlığı ise sabah saatlerinde ilk olarak El Mundo gazetesinin duyurduğu hava üssüne gönderilen bombalı mektup gelişmesini doğruladı.

Şüpheli zarfın hava üssündeki X-ray tarama cihazından geçirildiğinde içinde bir mekanizmanın bulunduğunun anlaşıldığını duyurdu.

Yetkililer bombalı mektubun hava üssünde bulunan Avrupa Birliği'nin uydu merkezine gönderildiğini de belirtti.

Bu uydu merkezi uzaydaki istihbarat cihazları sayesinde AB'nin ortak dış ve güvenlik politikalarını desteklemek için çalışıyor. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell eylül ayındaki bir açıklamasında bu sistemleri "Avrupa'nın gözü" diye tanımlamıştı.

BOMBALI MEKTUPLAR BİR KİŞİNİN YARALANMASINA NEDEN OLMUŞTU

Çarşamba günü Madrid'deki Ukrayna Büyükelçiliği'ne ve Zaragoza kentindeki Instalaza adlı silah üreticisi şirkete içinde küçük ölçekli patlayıcıların olduğu zarflar gönderilmişti.

Silah şirketi Instalaza'nın ürettiği omuzdan ateşlemeli ve tek kişiyle çalıştırılan roket güdümlü el bombası fırlatıcısı C90'lar İspanya'nın Rusya'ya karşı Ukrayna yönetimine verdiği silahlar arasında yer alıyor.

Büyükelçiliğe gönderilen bombalı mektup ise bir elçilik çalışanının elinden hafif yaralanmasına neden olmuştu. Zarfın göndereninin belli olmadığı ancak Ukrayna Büyükelçisi Serhii Pohoreltsev'e hitaben yollandığı açıklanmıştı.

Pohoreltsev, İspanyol basınına yaptığı açıklamada, Rusya'yı kastederek, "Saldırgan ülkenin terörist yöntemlerini bildiğimiz için her türlü acil duruma hazırız" ifadesini kullanmıştı.

İspanya İçişleri Bakanlığı da olay sonrasında terör saldırısı alarmı protokolüne geçildiğini duyurmuştu.

Ayrıca olayın ardından Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, ülkesinin tüm diplomatik misyonlarında güvenliğini güçlendirme talimatı vermişti.

İspanya Yüksek Mahkemesi ilk bombalı mektubun ardından "olası bir terörizm vakası" olup olmadığına yönelik soruşturma başlatmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar