İspanya'yı sarsan 'bombalı mektup' şüphelisi yakalandı

İspanya'yı sarsan 'bombalı mektup' şüphelisi yakalandı
Yayınlanma:
A+ A-
İspanya'da geçen yıl sonunda Ukrayna'ya destek olan resmi kurumları hedef alan ve toplam altı bombalı mektubu gönderdiğinden şüphelenilen bir kişi gözaltına alındı. İçişleri Bakanlığı, şüphelinin İspanya vatandaşı olduğunu duyurdu.

Artı Gerçek - İspanya İçişleri Bakanlığı, geçen yıl 24 Kasım ile 2 Aralık tarihleri arasında, Ukrayna ve ABD Büyükelçilikleri başta olmak üzere çeşitli resmi kurumlara bombalı mektuplar gönderen zanlının gözaltına alındığını duyurdu. Operasyon New York Times'ın hafta başında, bombalı mektuplarla ilgili yürütülen soruşturmada şüphelerin aşırı sağcı İspanyol örgütleriyle bağları olan 'Rus İmparatorluk Hareketi' üzerinde yoğunlaştığını yazmasının ardından geldi.

İspanya'nın kuzeyindeki Miranda del Ebro kasabasında yakalanan şüpheli, Başbakan Pedro Sanchez'in ofisine, devlet daireleri, Avrupa Birliği uydu ajansı ve ABD Büyükelçiliği dahil olmak üzere çeşitli hedeflere toplam altı bombalı mektup göndermekle suçlanıyor.

Bakanlık yaptığı açıklamada, şüphelinin 74 yaşında ve İspanya vatandaşı olduğunu belirtirken, zanlının Rus istihbarat teşkilatlarıyla bağlantılı olduğuna ilişkin basında yer alan haberlere dair yorum yapmadı.

KIEV'E DESTEK OLAN KURUMLAR HEDEF ALINMIŞTI

İspanya'da 24 Kasım ile 2 Aralık tarihleri arasında başta İspanya'nın Ukrayna Büyükelçiliği başta olmak üzere Kiev'e destek olan resmi kurumlara bombalı mektuplar gönderilmiş, Ukrayna Büyükelçiliği'nde görevli bir kişi hafif yaralanmıştı. Bombalı mektup gönderilen kurumlar arasında Zaragoza kentindeki "Instalaza" adlı silah şirketi, Madrid yakınlarındaki Torrejon de Ardoz askeri hava üssü ile Savunma Bakanlığı binası da bulunuyordu.

İçişleri Bakanlığı o tarihte, tüm zarfların kahverengi olduğunu ve isimsiz şekilde gönderilen mektupların içinde piroteknik patlayıcı madde bulunduğunu duyurmuştu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar