İsrail basını: Netanyahu uluslararası tutuklama emrinden korkuyor, sürekli telefonda

İsrail basını: Netanyahu uluslararası tutuklama emrinden korkuyor, sürekli telefonda
Gazze'deki katliamı sürdüren İsrail Başbakanı Netanyahu'nun, olası uluslararası tutuklama emri nedeniyle çok endişeli olduğu ileri sürüldü. İddiaya göre Netantahu, uluslararası yetkililerle sürekli telefonda konuşuyor ve özellikle ABD'ye baskı yapıyor.

Artı Gerçek - İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun, Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) tarafından kendisi hakkında tutuklama emri çıkarılması olasılığı konusunda "doğal olmayan bir şekilde gergin" olduğu ileri sürüldü. İsrail'in Maariv gazetesinin kaynaklarına dayandırdığı haberde, Lahey'deki UCM'nin tutuklama emri çıkarası ihtimali nedeniyle Netanyahu'nun "doğal olmayan bir şekilde korktuğu ve gergin" olduğu belirtildi.

Netanyahu'nun son birkaç gündür, tutuklama emrini engellemek amacıyla başta ABD Başkanı Joe Biden olmak üzere uluslararası liderler ve yetkililerle çok sayıda telefon görüşmesi yaptığı iddia edildi. İsrail Başbakanı'nın, Biden'a olası tutuklama emrine karşı harekete geçmesi için dolaylı olarak baskı yapmaya çalıştığı ifade edildi.

Netanyahu 26 Nisan'da, X platformundan yaptığı paylaşımda, "Benim liderliğimde İsrail, kendini savunma hakkının UCM'nin girişimiyle sarsılmasına izin vermeyecek. Orta Doğu'nun tek demokrasisi ve dünyanın tek Yahudi devletinin, liderleri ve askerlerinin yakalanması tehdidi kabul edilemez. Buna boyun eğmeyeceğiz" ifadelerini kullanmıştı.

'OLASI TUTUKLAMA KARARINA KARŞI GÖRÜŞMELER GERÇEKLEŞTİRİYOR'

İsrail televizyonu Kanal 13 de, Ulusal Güvenlik Konseyi'nin Netanyahu'nun yanı sıra Savunma Bakanı Yoav Gallant ve Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi hakkında uluslararası tutuklama kararı çıkarılması olasılığını değerlendirdiğini bildirmişti. Netanyahu'nun UCM'nin muhtemel kararını engellemek için Hollanda, Çek Cumhuriyeti ve Avusturya'dan mevkidaşlarıyla görüşeceği aktarılmıştı.

Bu bağlamda, İsrail Stratejik İşler Bakanı Ron Dermer ve İsrail'in Washington Büyükelçisi Mike Herzog'un, ABD Kongresi ve ABD Başkanı Joe Biden yönetimiyle temaslarda bulunacağı kaydedilmişti. İsrailli yetkililerin, uluslararası tutuklama kararlarının, alt seviyedeki askerler hakkında değil "politika yapanlar hakkında" çıkmasını beklediği belirtilmişti.

UCM'nin uluslararası tutuklama kararı çıkarması durumunda, İsrail'in aralarında "UCM'nin kararına karşı uluslararası düzeyde siyasi kampanya başlatılması" dahil olmak üzere bir dizi "acil önlem alınmasını" onayladığı aktarılmıştı.

Kanal 12'nin 19 Nisan'daki haberinde de UCM'nin Gazze Şeridi'nde savaş suçları işlediği gerekçesiyle Netanyahu ve İsrailli üst düzey yetkililer hakkında uluslararası tutuklama emri çıkarma üzerinde çalıştığı duyurulmuştu. (AA)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar