Netanyahu üzerindeki ateşkes baskısı artıyor: Hamas iki rehinenin daha görüntülerini yayınladı, İsrail'de on binler sokakta

Netanyahu üzerindeki ateşkes baskısı artıyor: Hamas iki rehinenin daha görüntülerini yayınladı, İsrail'de on binler sokakta
Gazze'de olası ateşkes için umut yeniden artarken, Hamas'ın askeri kanadı kassam Tugayları iki erkek rehinenin görüntülerini yayınladı. On binlerce İsrailli de dün gece, Başbakan Netanyahu'nun Hamas'la takas anlaşması yapması için sokaktaydı.

Artı Gerçek - İsrail'in Refah harekâtı tehdidinin gölgesinde Gazze'de yeniden ateşkes sağlanması için görüşmeler son günlerde hız kazanırken, Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin Kassam Tugayları ellerindeki iki rehinenin görüntülerini yayınladı. İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz'ın "Hamas'la esir takası anlaşmasına varılması halinde Refah'a operasyonun askıya alınacağını" açıklamasının ardından paylaşılan videoda, iki İsrailli rehine takas anlaşması yapılması ve evlerine dönmeleri için hükümete çağrıda bulunuyor.

Kassam Tugaylarının Telegram hesabından yayımlanan videoda, 64 yaşındaki Kate Seagal ve 47 yaşındaki Omri Miran görülüyor. Seagal'ın, Yahudilerin bu sene 22 Nisan-30 Nisan arasında kutlanan Hamursuz (Pesah) Bayramı'ndan söz etmesi, görüntülerin kısmen yeni çekilmiş olduğu izlenimini uyandırıyor. Rehineler videoda, İsrail ordusunun saldırıları altında zor şartlar altında yaşadıklarını ifade ediyor ve en kısa zamanda takas anlaşması yapılmasını istiyor.

mixcollage-28-apr-2024-09-50-am-7179.jpg

Videoda öncelikle İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile Savunma Bakanı Yoav Gallant'ın daha önce yaptığı ve "askeri baskının esirlerin kurtuluşunun tek yolu olduğu ve askeri baskı arttıkça esirlere ulaşma şansının da artacağı" yönündeki açıklamalarına yer veriliyor.

'BİZDEN VAZGEÇTİĞİNİZ HİSSİNE KAPILIYORUZ'

Seagal, İsrail'in saldırıları nedeniyle tehlikede olduklarını belirterek, "Bazen bizden vazgeçtiğiniz hissine kapılıyoruz. Başbakan ve tüm bakanlardan müzakerelerde esnek olmalarını istiyorum. İşi ağırdan aldığınızı düşünüyoruz çünkü bir takas anlaşmasına varılması çok uzun sürdü. Kudüs'te ve Tel Aviv'de birçok gösteri yapıldığını gördüm ve bu gösterilerin devam etmesini istiyorum" diyor.

'ANLAŞMAYA VARMANIN ZAMANI GELDİ'

Miran ise bu sene savaş nedeniyle hiçbir bayramı ailesiyle kutlayamadığını ve en azından Bağımsızlık Günü'nde onlarla beraber olmayı dilediğini ifade ediyor. Hamas'ın elinde 200 günü aşkın süredir esir olduğunu dile getiren Miran, "Canlı olarak buradan çıkmamız için bir anlaşmaya varılmasının zamanı geldi. Gösteriler de dahil olmak üzere her türlü yolu kullanarak hükümete baskı yapmak için elinizden geleni yapmanızı istiyorum" ifadelerini kullanıyor.

AŞIRI SAĞCI HÜKÜMET ORTAKLARINDAN NETANYAHU'YA TEHDİT

Hamas dün, Mısır ile Katar'ın arabuluculuğunda yapılan son müzakerelerde İsrail'in sunduğu son ateşkes teklifini teslim aldığını duyurmuştu. İsrail Dışişleri Bakanı Katz da dün, esir takası anlaşmasına varılması halinde Refah'a operasyonun askıya alınacağını açıklamıştı. Ana muhalefet partisinin lideri Yair Lapid de, Gazze'ye saldırılara devam etme ya da esir takası anlaşması yapma arasında bir tercih yapılması gerekirse takasın seçilmesi gerektiğini söylemişti.

İsrail'de hükümetin aşırı sağcı ortakları Maliye Bakanı Bezalel Smotrich ve Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir ise Netanyahu'yu, savaştan kaçann yüz binlerce sivilin sığındığı Refah bölgesine yönelik saldırı olmadığı takdirde hükümeti düşürmekle tehdit etmişti. İsrail devlet televizyonu KAN, Smotrich ve Ben-Gvir'in bu çıkışının, ateşkes konusunda ilerlemeden kaynaklandığını belirtmişti.

Gazze'de hâlâ 130'dan fazla İsrailli rehinenin bulunduğu düşünülüyor.

İSRAİL'DE ON BİNLER SOKAKTA

Öte yandan, yeni yayınlanan rehine görüntüleri ve ateşkes ihtimalinin artması, İsrail'de de haftalardır takas için düzenlenen protestoları alevlendirdi. Dün gece Tel Aviv ile Kudüs'ün batısı başta olmak üzere birçok kentte on binlerce İsrailli sokağa döküldü.

israil2.jpg

Eylemciler, hükümete Hamas'la anlaşma çağrısı yaptı.

israil3.jpg

İsrail polisi, en az yedi göstericinin gözaltına alındığını açıkladı.

israil.jpg

'PARLAMENTODAKİ HİÇBİR KOLTUK REHİNELERDEN DEĞERLİ DEĞİL'

Oğlu Matan'ın 7 Ekim'den beri Gazze'de rehin olduğunu söyleyen Einav Zangauker, Tel Aviv'deki eylemde yaptığı konuşmada hükümet üyelerine "Hiçbir parlamento koltuğu benim oğlumun veya Gazze'deki 132 rehinenin hayatından daha değerli değildir" dedi. Anne Zangauker, Başbakan Netantahu'ya "Koltuğuna tutunmayı bırak" diye seslendi. (DIŞ HABERLER)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar