İsrail basınından iddia: 'İran saldırısını' bekleyen Netanyahu nükleer sığınaklı malikaneye taşındı

İsrail basınından iddia: 'İran saldırısını' bekleyen Netanyahu nükleer sığınaklı malikaneye taşındı
ABD basınının istihbarat raporlarına dayanarak ortaya attığı "İran kısa süre içinde misilleme yapacak" iddiası nedeniyle gözlerin çevrildiği İsrail'de, Başbakan Netanyahu'nun Amerikalı milyarder Falik'in nükleer sığınaklı evine taşındığı öne sürüldü.

Artı Gerçek - İran'ın Şam Büyükelçiliği'ne 1 Nisan günü İsrail tarafından düzenlenen hava saldırısına misilleme yapacağı iddiası nedeniyle İsrail ordusu teyakkuza geçirilirken ve ülkede tüm eğitim faaliyetleri durdurulurken, Başbakan Benyamin Netanyahu ve eşi Sara'nın hafta sonunda yakın dostları olan Amerikalı milyarder Simon Falik'in nükleer sığınaklı evine taşındığı öne sürüldü. İsrail basını, Gazze'deki rehinelerin bırakılması için Hamas'la anlaşma çağrısı yapmak üzere her hafta düzenlenen gösterilerde bugün söz konusu evin önünde de toplanıldığını yazdı.

Netanyahu'ya yakınlığıyla da bilinen Walla News sitesindeki habere göre, İsrail Başbakanı ve eşi hafta sonunda Kudüs'ün Caspi Caddesi'nde bulunan dev malikaneye taşındı. Çiftin, 7 Ekim'den beri ara ara bu evde kaldığı iddia edilmiş ancak buna doğrulama gelmemişti. Söz konusu malikanede balistik füzelere ve nükleer silahlara dayanıklı bir sığınak olduğu belirtiliyor.

Milyarder Falik, Netanyahu'nun en yakın dostlarından ve siyasi kariyerinin en önemli Amerikalı bağışçılarından biri. Falik aynı zamanda, ABD'de de Cumhuriyetçi Parti'ye yaptığı bağışlarla tanınıyor. Öte yandan, Netanyahu'nun oğlu Yair'in de 7 Ekim sonrasında ülkeye dönmeyip ABD'nin Miami eyaletinde keyif çatarken görüntülendiği lüks dairenin de Falik' ait olduğu belirtiliyor.

EYLEMCİLERDEN TEPKİ: SEN SORUMLUSUN

İsrail'in olası bir İran misillemesine hazırlandığı bir dönemde Başbakan'ın Falik'in evine taşındığı iddiası tepki çekti. Haftalardır her cumartesi Gazze'deki rehinelerin kurtarılması için eylem düzenleyen İsraillilerin bugünkü adreslerinden biri de, söz konusu malikane oldu. Ülke çapında farklı kentlerde on binlerce İsrailli sokağa dökülürken, Kudüs'teki lüks evin önünde de onlarca kişi toplandı. Eylemciler Netanyahu'ya hitaben "Sen hükümetin başısın, sen sorumlusun" sloganları attı.

İSRAİL ORDUSU TEYAKKUZDA

Öte yandan, Tahran'ın, Şam'daki Büyükelçilik yerleşkesinde yer alan konsolosluk binasına düzenlenen ve İran Devrim Muhafızları'ndan ikisi general toplam yedi kişinin öldürüldüğü İsrail saldırısına kısa süre içinde misilleme yapacağı iddiası üzerine İsrail'den bu akşam bir dizi önlem daha geldi.

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, ordunun olası İran saldırısına karşı tam teyakkuz haline geçirildiğini açıkladı. Hagari, onlarca saldırı uçağının devriye amacıyla havalandırıldığını söyledi.

TÜM OKULLAR KAPATILDI

Ordu sözcüsü, okulların kapatıldığını, hamursuz bayramı için önümüzdeki günlerde planlanan tüm okul gezilerinin ve gençlik etkinliklerinin iptal edildiğini açıkladı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar