İsrail Batı Şeria'da da hastane kuşattı: En az üç ölü

İsrail Batı Şeria'da da hastane kuşattı: En az üç ölü
Yayınlanma:
A+ A-
Gazze'de Şifa Hastanesi baskını ile tepki çeken İsrail, bu kez de işgal altındaki Batı Şeria'nın Cenin Cenin Mülteci Kampı'ndaki İbni Sina Hastanesi'ni abluka altına aldı. Hastane çalışanları elleri havada bir şekilde dışarı çıkartıldı.

Artı Gerçek - İsrail ordusu, dün gece işgal altındaki Batı Şeria'nın kuzeyindeki Cenin kentine ve mülteci kampına onlarca askeri araçla baskın düzenledi. Cenin'de SİHA ile düzenlenen hava saldırısında en az üç Filistinli öldürüldü. Sekiz saate yakın süren baskında, İbni Sina Hastanesi de kuşatma altına alındı.

İKİSİ AĞIR DOKUZ YARALI

Filistin haber ajansı WAFA'nın haberine göre, "İşgal güçlerinin Cenin Kampı'nda silahlı insansız hava aracı (SİHA) ile düzenlediği saldırıda" üç Filistinli öldü, ikisi ağır dokuz kişi yaralandı. Al Jazera'nın haberine göre, İsrail ordusunun onlarca askeri araç, buldozer, helikopter ve SİHA'larla Cenin kenti ve kampına gece saatlerinde başlattığı baskın yaklaşık sekiz sürdü.

İsrail askerleri ile silahlı Filistinli direnişçiler arasında çatışmalar çıktı; İsrail güçleri, baskınlara karşı çıkan Filistinlilere gerçek mermi ve yoğun biçimde göz yaşartıcı gaz ile müdahale etti.

AMBULANS EKİPLERİ GÖZALTINDA TUTULDU

Cenin kentine onlarca askeri araçla farklı noktalardan giriş yapan İsrail askerleri İbni Sina Hastanesi'ni de abluka altına aldı. Filistin Kızılayı'ndan yapılan açıklamada, İsrail askerlerinin Cenin'deki İbni Sina Hastanesi'ne baskın düzenlediği ve ambulans ekiplerini hastane önünde en az bir saat gözaltında tuttuğu da ifade edildi.

Açıklamada, İsrail güçlerinin bazı sağlık görevlilerini hastaneyi boşaltmaya zorladıktan sonra gözaltına aldığı belirtildi. Görgü tanıkları da İsrail güçlerinin hastaneyi kuşatarak, çalışanların hastaneyi derhal terk etmelerini istediğini söyledi. Bazı görevli doktorlar bu talebi reddetti.

Sosyal medyada da birçok hesap İbni Sina Hastanesi'ni kuşatan İsrail askerlerinin silah zoruyla, acil serviste çalışan sağlık görevlilerini elleri havada bir şekilde çıkartıp, çok sayıda kişiyi gözaltına aldığı görüntüleri paylaştı.

İsrail ordusu İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te de 7 Ekim'den bu yana baskıyı artırırken, aşırılıkçı Yahudi yerleşimcilerin de saldırılarıyla da beraber 197 Filistinli öldü. (DIŞ HABERLER, AA)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar