İsrail, biri asker iki rehinenin 'Şifa Hastanesi yakınlarında' bulunduğunu açıkladı

İsrail, biri asker iki rehinenin 'Şifa Hastanesi yakınlarında' bulunduğunu açıkladı
Yayınlanma:
A+ A-
İsrail ordusu, Gazze'de biri asker iki rehinenin cesedinin Şifa Hastanesi'nin yakınlarındaki binalarda bulunduğunu duyurdu. Hamas, hastanenin kendisini askeri üs olarak kullandığı iddiasını bir kez daha reddetti.

Artı Gerçek - İsrail ordusu, Gazze'de biri asker iki rehinenin cesetlerinin bulunduğunu savundu. 65 yaşındaki sivil rehine Yehudit Weiss ile 19 yaşındaki asker Noa Marciano'nun cesetlerinin askerler tarafından Şifa Hastanesi'nin yakınlarındaki operasyon sırasında bulunduğu duyuruldu.

İsrail'in binlerce sivilin sığındığı Şifa Hastanesi'ne operasyonuna tepkilerin tırmandığı sırada gelen açıklamaya göre, 7 Ekim saldırılarında Be'eri kibbutzunda rehin alınan 65 yaşındaki Weiss'ın cesedi dün gece, hastanenin yakınında bir binada bulundu. Kimlik teşhisinin yapılması sonrasında Weiss'in ailesine haber verildiği belirtildi. İsrail basını, Weiss'in kaçırılmadan önce meme kanseri tedavisi gördüğünü yazdı.

İsrail ordusundan bu sabah yapılan açıklamada da, 19 yaşındaki asker Noa Marciano'nun yine Şifa Hastanesi yakınlarında bir binada ölü bulunduğu savunuldu. Hamas, geçen hafta Marciano'nun bir videosunu yayınlamıştı. Videonun girişinde İsrailli askerin Gazze'ye kaçırıldığını anlatan görüntüleri bulunuyordu. Sonrasında cansız bedeni görülürken, Hamas açıklamasında askerin 9 Kasım'daki İsrail hava saldırısında öldüğünü belirtilmişti.

İsrail ordusu, Gazze'nin en büyük sağlık kuruluşu olan ve binlerce sivilin de çatışmalardan kaçarak sığındığı Şifa Hastanesi'ni "Hamas'ın komuta merkezi" olduğu iddiasıyla geçen cuma kuşatmış, salı sabahı da yerleşkenin içine baskın düzenlemişti.

Hamas ise dünyanun nüfus yoğunluğu en yüksek olan yerlerinden Gazze'de hastaneleri askeri alan olarak kullandığı iddiasını reddediyor. ABD'nin de dün aynı iddiayı dile getirmesi üzerine Hamas'tan yapılan son açıklamada "Pentagon'un Hamas'ın Şifa Hastanesi'ni askeri amaçlarla kullandığı iddiası ve ardından ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Hamas'ın hastaneleri ve okulları askeri alan olarak kullandığı iddiası apaçık yalan bir hikayenin tekrarıdır" denildi. (DIŞ HABERLER)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar