Gazze'de telekomünikasyon devredışı kaldı

Gazze'de telekomünikasyon devredışı kaldı
Gazze Şeridi'nde içinde binlerce Filistinli hasta ve sığınmacının olduğu El Şifa Hastanesi'nin içinde İsrail askerleri operasyon düzenlerken, bölgede telekomünikasyon hizmetleri kesildi.

Artı Gerçek - Gazze'nin ana telekomünikasyon şirketleri Paltel ve Jawwal, bölgedeki ağı besleyen tüm enerji kaynaklarının tükenmesi nedeniyle bütün telekom hizmetlerinin çöktüğünü duyurdu.

Jawwal ile Paltel'in ortak açıklamasında yakıt eksikliği nedeniyle elektriklerin kesilmesinin sabit, hücresel ve internet hizmetlerini kesintiye uğrattığı belirtildi.

"Gazze Şeridi'ndeki ana veri merkezleri ve santraller, yakıtın tükenmesi nedeniyle kademeli olarak kapatılıyor" diyen şirketler, Gazze'de ağı çalıştıran tüm jeneratörlerin durma noktasına geldiği ve temel şebeke elemanlarının akülere bağlı olduğunu aktardı.

"Ambulanslar Nasır Hastanesi'nin önünde duruyor ve sağlık personeli herhangi bir bombardımanın haberini aldığında hızla ulaşabilmek için bekliyor" diyen Al Jazeera kanalı da, telekomünikasyon kesildiğinde bombardımanlar meydana gelince ambulanslara veya sivil savunma ekiplerine ulaşmanın büyük bir krize dönüştüğünü belirtti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar