Gazze'de yeni İsrail saldırısı: En az 50 ölü var, Haniye'nin evi vuruldu

Gazze'de yeni İsrail saldırısı: En az 50 ölü var, Haniye'nin evi vuruldu
Yayınlanma:
A+ A-
İsrail'in Gazze'deki son saldırılarında yaklaşık 50 Filistinlinin öldürüldüğü, Batı Şeria'da da en az 69 Filistinlinin gözaltında alındığı belirtildi. İsrail ordusu, Hamas lideri İsmail Haniye'nin evine de hava saldırısı düzenledi.

Artı Gerçek - İsrail ordusu, Gazze'de öldürülen Filistinlilerin sayısının 11 bini geçmesine ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden (BMGK) dün gece çıkan 'acil insani ara' çağrısına rağmen saldırılarını sürdürüyor. Sabra mahallesindeki hava saldırısında 50'ye yakın Filistinlinin öldürüldüğü belirtilirken, işgal altındaki Batı Şeria'da da gerilim yüksek.

Bölgedeki son gelişmeler şöyle:

'GÜVENLİ' ADDEDİLEN HAN YUNUS'A DA TAHLİYE ÜLTİMATOMU

İsrail Hava Kuvvetleri, 7 Ekim sonrasında Gazze'nin kuzeyindeki 1.1 milyon Filistinliye "Bölgeyi boşaltın" ültimatomu verilmesinden sonra on binlerce kişinin göç ettiği güneydeki Han Yunus çevresine havadan bildiriler attı. Han Yunus'un doğu bölgelerine atılan bildirilerde, Khuzaa, Abassan, Bani Suhaila ve Al Qarara mahallelerinin ismi anılarak "Kendi güvenliğiniz için yaşadığınız yerleri tahliye edin ve bilinen sığınaklara yönelin. Teröristlerin veya tesislerinin yakınında bulunan herkes hayatını riske atmış olacak ve teröristler tarafından kullanılan her bir ev hedef alınacak" tehdidi yer aldı.

SABRA'DA 50'YE YAKIN FİLİSTİNLİ ÖLDÜRÜLDÜ

İsrail savaş uçaklarının Gazze Şeridi'nin merkezindeki Sabra Mahallesi'ne düzenlediği saldırılarda 50'ye yakın Filistinli öldü, onlarca kişi yaralandı. Filistin resmi ajansı WAFA'nın haberine göre, İsrail savaş uçakları, Sabra Mahallesi'ne yoğun saldırılar düzenledi. Savaş uçakları saldırılarda mahalledeki camiyi de hedef aldı. İsrail'in saldırılarında yaklaşık 50 Filistinli yaşamını yitirirken, onlarcası yaralandı.

NUSAYRAT MÜLTECİ KAMPI'NDA OKUL HEDEF ALINDI

İsrail savaş uçaklarının Nusayrat Mülteci Kampı'ndaki Malezya Okulunu hedef alması sonucu üç kişi öldü, onlarca kişi yaralandı.

HAN YUNUS'TA BİR ÇOCUK ÖLDÜ

İsrail savaş uçaklarının Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus kentindeki Filistin iletişim kulelerini hedef alması bir çocuğun ölümüne ve çok sayıda kişinin yaralanmasına yol açtı. İsrail ordusunun Gazze'nin orta kesimlerinde yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı bir benzin istasyonunu hedef alması sonucunda da dokuz Filistinli öldü, onlarcası da yaralandı.

İSMAİL HANİYE'NİN EVİ HEDEF ALINDI

İsrail ordusu, Hamas'ın çoğunlukla Katar'da yaşayan politbüro şefi İsmail Haniye'nin Gazze'deki evinin de hedef alındığını duyurdu. Hava saldırısının görüntüleri sosyal medyadan yayınlanırken, İsrail ordusunun açıklamasında Haniye'nin evinin "terörist altyapısı ve sıklıkla Hamas'ın üst düzey liderlerinin buluşma noktası olarak kullanıldığı" savunuldu.

BATI ŞERİA'DA 69 FİLİSTİNLİ GÖZALTINA ALINDI

Gazze'deki saldırıları hız kesmeyen İsrail, işgal altında tuttuğu Batı Şeria'da baskıyı sürdürüyor. Filistin ajansı WAFA'nın haberine göre, Batı Şeria çapında düzenlenen ev baskınlarında en az 69 Filistinli gözaltına alındı. Baskınların Cenin ve Ramallah çevresinde yoğunlaştığı belirtildi. WAFA, Ramallah'ın doğusundaki Mughayyir'de çatışma da çıktığını, İsrail güçlerinin bölgeyi bir tür askeri üsse çevirdiğini duyurdu.

YAIR LAPID'DEN NETANYAHU'YA İSTİFA ÇAĞRISI

İsrail'de muhalefet lideri Yair Lapid, Hamas'la savaşı kötü yönettiğini söylediği İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'ya istifa çağrısı yaptı. Lapid, Netanyahu'nun partisi Likud'un liderliğinde ama "Netanyahu ve aşırılıkçıların olmadığı" bir "ulusal yeniden inşa hükümeti" kurulması gerektiğini söyledi. İsrail ordusunun ve kamuoyunun 7 Ekim sonrasında direnç gösterdiği yorumu yapan Lapid, "Zayıf halka hükümet, özellikle de başbakan" dedi.

GAZZE'DE ÖLEN İSRAİL ASKERİ SAYISI 50'YE YÜKSELDİ

İsrail ordusu, Gazze'de iki askerinin daha öldüğünü, toplam sayının 50'ye yükseldiğini açıkladı.

KUDÜS GİRİŞİNDEKİ İSRAİL KONTROL NOKTASINA SALDIRI

İşgal altındaki Batı Şeria'dan işgal altındaki Doğu Kudüs'e geçiş yolunda İsrail'e ait bir kontrol noktasına saldırı düzenlendi. İsrail basınına göre, silahlı biri ağır olmak üzere sekiz İsrailli yaralandı; üç Filistinli olay yerinde vurularak öldü. İsrail polisinin açıklamasında, "Saldırganlar kontrol noktasına şüpheli bir araçla geldi ve güçlerimize ateş açtı" denildi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar