İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Gazze'de işgal niyetini itiraf etti: Çekilirsek, kim devralacak?

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Gazze'de işgal niyetini itiraf etti: Çekilirsek, kim devralacak?
Yayınlanma:
A+ A-
İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Gazze'de Hamas yönetimini devirme hedeflerine ulaşmaları halinde "çok güçlü bir askeri varlık tutmaya devam edilmesi gerektiğini" savundu: "Bir boşluk bırakamayız."

Artı Gerçek - İsrail'in Gazze'de "Hamas yönetimini devirme" hedefine ulaşması halinde bölgede yeni bir işgale girişme niyetine ilişkin bir itiraf da ülkenin Cumhurbaşkanı Isaac Herzog'dan geldi. Herzog, Hamas'ın yeniden güçlenmesini engellemek için "Gazze'de çok kuvvetli bir gücün kalması gerekebileceğini" söyledi.

'ÇOK FAZLA FİKİR VAR'

İngiliz gazetesi Financial Times'a konuşan Herzog, "Eğer çekilirsek, o zaman [yönetimi] kim devralacak? Bir boşluk bırakamayız. Mekanizmanın ne olacağı hakkında düşünmeliyiz; ortaya atılan çok sayıda fikir var" dedi. İsrail Cumhurbaşkanı, "Fakat kimse burayı, Gazze'yi, yeniden bir terör üssüne çevirmek istemeyecektir" diye ekledi.

'BÖLGEDEKİ KOMŞULARIN DAHLİ OLABİLİR'

İsrail hükümetinin savaş bittiğinde Gazze'nin nasıl yönetileceğine dair birçok fikri ele almakta olduğunu söyleyen Herzog, ABD'nin ve "bölgedeki komşularının" savaş sonrası düzende bir tür dahli olacağını varsaydığını belirtti.

BIDEN: İŞGAL, BÜYÜK BİR HATA OLUR

İsrail'in Gazze'deki Şifa Hastanesi baskını dahil, ayrım gözetmeyen saldırılarına kalkan olan ABD Başkanı Joe Biden'ın dün İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile görüşmesinde, "Gazze'yi yeniden işgal etmenin büyük bir hata olacağını" söylediği ve İsrail-Filistin ihtilafını çözmenin tek yolunun iki devletli çözüm olduğunu vurguladığı açıklanmıştı.

Netanyahu'nun önceki hafta yaptığı işgal iması da tepkiyle karşılanmıştı. Filistin Yönetimi Mahmud Abbas ise Gazze'nin yönetiminin Ramallah'a bağlanması fikrine, işgal altındaki Doğu Kudüs ve Batı Şeria'nın da dahil olduğu iki devletli çözümün sağlanması şartını koşmuştu.

İsrail ordusu, 1967 savaşında Batı Şeria ve Doğu Kudüs'le birlikte işgal ettiği Gazze'deki direnişle baş edemeyince, 2005 yılında tek taraflı olarak çekilmiş ve yasadışı yerleşimleri lağvetmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar