Gazze'ye beş hafta sonra ilk yakıt yardımı göstermelik kaldı

Gazze'ye beş hafta sonra ilk yakıt yardımı göstermelik kaldı
Yayınlanma:
A+ A-
İsrail, Gazze'ye 7 Ekim'den beri ilk kez yakıt girişine izin verdi. Ancak bölgenin günlük ihtiyacının 10'da birine tekabül eden yakıtın kullanımı, BM ile ve belirli şartlarla sınırlandırıldı. İsrailli yetkililer bunu bile 'Hamas'a yardım' diye niteledi.

Artı Gerçek - İsrail ordusunun Gazze'deki Şifa Hastanesi'ne düzenlediği şafak baskınıyla eş zamanlı olarak bölgeye 7 Ekim'den beri ilk kez yakıt girişine izin verildi. Ancak İsrail'in Mısır sınırındaki Refah Kapısı'ndan girişine onay verdiği 24 bin litre yakıt, sadece Birleşmiş Milletler (BM) tarafından ve gelen yardımları almak için kullanılabilecek.

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) Genel Komiseri Philippe Lazzarini, İsrail'in bu yakıtın kullanımını "sadece Mısır'dan gelen az miktarda yardımın nakliyesi için kısıtladığını" duyurdu.

Yakıtın insani yardım, sağlık merkezleri, su arıtma tesisleri veya BM'nin diğer insani yardım faaliyetlerinde kullanılamayacağının altını çizen Lazzarini, "Yakıtın hâlâ savaş aracı olarak kullanılması korkunç. Son beş haftadır, Gazze'deki insani yardım faaliyetlerinde kullanmak üzere yakıt için çağrı yapıyoruz. Bu, bizim işimizi ve Gazze'deki Filistinlilere yardım etmemizi aksatıyor" dedi.

'SADECE TIRLARA YAKIT VERMEK HAYAT KURTARMAZ'

Gazze'de yaşayan yaklaşık 2,3 milyon insanın yüzde 70'inin gün sonunda temiz suya ulaşımının olmayacağını vurgulayan UNRWA Komiseri, su arıtma, atık su tesisleri ve hastanelerin yakıt sıkıntısı nedeniyle faaliyetlerini durdurduğunu vurguladı; "Gazze'ye sadece tırlar için yakıt verilmesi hayat kurtarmayacak. Bilakis yakıt için beklemek insanların hayatına mal olacak" ifadelerini kullandı.

Gazze'de temel insani yardımlarını sürdürebilmek için UNRWA'nın 160 bin litre yakıta ihtiyaç duyduğunu vurgulayan Lazzarini, İsrail makamlarını derhal "uluslararası insancıl hukuka göre ihtiyaç duyulan yakıtın tedarik edilmesi talimatı vermeye" çağırdı.

'GÜNLÜK İHTİYACIN 10'DA BİRİNE DENK'

UNRWA Gazze Basın Direktörü Adnan Ebu Husne de, yakıtın Ajansın Gazze'deki bir günlük ihtiyacının yaklaşık 10'da birine denk geldiğini söyledi. Ebu Husne de, söz konusu yakıtın "su arıtma tesisleri, belediyeler, sağlık merkezleri ve fırınlar" için kullanılmasına izin verilmediğine dikkati çekti.

İSRAİL'DEN 'YAKIT=SİLAH' İDDİASI

İsrail ise Gazze'ye yakıt girişi hakkında küçümseyici tavrını sürdürüyor. Aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir ve Ulaştıra Bakanı Miri Regev, Refah'tan giriş yapan yakıt kamyonunu incelemeleri sonrasında Birleşmiş Milletleri'de hedef aldı. Be-Gvir sosyal medya hesabından "dizel=silah" paylaşımı yaparken, Regev de "UNRWA'ya verilen yakıt Hamas'a verilmiştir" dedi. (AA, DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar