Lavrov: Tarihsel açıdan Filistin devletinin kurulması kaçınılmaz

Lavrov: Tarihsel açıdan Filistin devletinin kurulması kaçınılmaz
Yayınlanma:
A+ A-
İsrail-Filistin savaşına İran ile Lübnan'daki Hizbullah'ın karışmak istemediğinin altını çizen Lavrov, "Tarihsel açıdan Filistin devletinin kurulması kaçınılmaz" yorumunu yaptı.

Artı Gerçek - RT'ye çok geniş çaplı bir özel mülakat veren Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ortadoğu'daki savaşa dair değerlendirmelerde de bulundu.

Filistin-İsrail çatışmasına Tahran ve Beyrut'un müdahil olmak istemediğini söyleyen Lavrov, "İnanıyorum ki, ne İran ne de Lübnan bu krize dahil olmak istiyor" dedi.

'BÜYÜK ÇATIŞMALARA GİRME HEVESLİSİ DEĞİLLER'

Lübnan'da Hizbullah'ın, İran'da Filistin yanlısı hareketlerin varlığına rağmen bu ülkelerin provokasyon olmadığı müddetçe çatışmaya katılmayacağını belirten Lavrov, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'ın yakın zamanda televizyonda yayımlanan açıklamalarının, örgütün, 'büyük bir savaş için iştahının olmadığına' işaret ettiğini dile getirdi.

Hizbullah'ın Filistinlileri Gazze'den çıkarmaya yönelik bir girişimle kışkırtılması durumunda bu durumun değişebileceği uyarısını yapan Rusya Dışişleri Bakanı, Washington'ın Tahran'ı suçladığı milis güçlerin bölgedeki Amerikan üslerine yönelik saldırılarının tırmanmasına rağmen, aynı değerlendirmenin İran için de geçerli olduğunu vurguladı.

'MİLİSLERİN SALDIRILARI RUTİN İŞLERDEN'

"Evet, Amerikalılar, Suriye ve Irak'taki bazı 'İran yanlısı' silahlı grupların ABD askeri tesislerine saldırmaya çalıştığını söylüyor" dedikten sonra bu tür olayların "yeni bir şey olmadığını" ekleyen Lavrov, ABD'nin Suriye'deki askeri varlığının alenen yasadışı olduğunu ve Irak meclisinin 2020'de hükümete Amerikan güçlerini kovma emri verdiği göz önüne alındığında Irak'ta da sorgulanabilir olduğunu hatırlattı.

Filistinlilere yönelik kötü muamele yüzünden galeyana gelebilecek bölgesel milislerin "Amerikalıları ve İsraillileri orada burada ısırmaya" devam edebileceğini, ancak bunun üst düzey liderlerin durumu tırmandırma niyetinde olduğunu göstermediğini ifade eden Lavrov, bu itidalin "zayıflık ve İsrail'in Gazze'de söz sahibi olabilmesi için yeşil ışık" olarak algılanmaması için uyardı. ABD yönetiminin muhtemelen Gazze'deki krizin bölgenin ötesine yayılmasını istediğini de öngördü.

'İSRAİL'İ İKNAYA ÇALIŞIYORUZ'

"Tarihsel açıdan bir Filistin devletinin kurulması kaçınılmaz" yorumunu yapan Lavrov, bunun, Rusya'nın İsrail'e aktarmaya çalıştığı pozisyon olduğunu vurguladı.

'ABD, İSRAİL'İN ELİNİ KOLUNU BAĞLAMAK İSTEMİYOR'

Washington'ın Filistin-İsrail geriliminde ek taahhütlerde bulunmaksızın insani bir aradan daha fazlasına hazır görünmediğinden söz eden Rusya Dışişleri Bakanı, "Temelde pratik açıdan Washington İsrail'in elini kolunu bağlamak istemiyor. Rusya'nın Gazze ihtilafında ateşkes çağrısı yapan kararı BM Güvenlik Konseyi'nde iki kez reddedildi" dedi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar