İsrail devlet televizyonu: Hamas'ın teklif ettiği rehine anlaşması reddedildi

İsrail devlet televizyonu: Hamas'ın teklif ettiği rehine anlaşması reddedildi
Yayınlanma:
A+ A-
İsrail, Hamas'ın 3 günlük ateşkes ve rehine takasını kapsayan teklifini reddetti. Anlaşma 50 İsrailli rehinenin serbest bırakılması ile Gazze'de 3 günlük ateşkesi kapsıyordu.

Artı Gerçek - İsrail devlet televizyonu KAN’a göre Tel Aviv yönetimi, Hamas’ın rehine takası teklifini reddetti.

Hamas’ın teklif kapsamında 50 İsrailli rehinenin serbest kalmasına karşılık, Gazze’de çatışmalara 3 gün ara verilmesi ile İsrail hapishanelerindeki Filistinli kadın ve çocukların serbest bırakılması şartını koştuğu aktarıldı.

İsrail'in Kanal 12 televizyonunun haberinde de adı açıklanmayan İsrailli bir yetkili, Hamas ile yürütülen görüşmelerdeki aracıların, "İsrail’in daha geniş çaplı bir rehine takası istediğini bildiklerini" ifade etti.

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde, Hamas'ın Telegram kanalından yayınlanan ses kaydında, Katarlı arabulucuların geçen hafta boyunca Gazze'deki İsrailli rehinelere karşılık, Filistinli 200 çocuk ve 25 kadının serbest bırakılması için çalıştığını belirtmişti.

İsrail'in, Gazze'deki 100 kadın ve çocuğun serbest bırakılmasını istediğini aktaran Ebu Ubeyde, Kassam olarak, 5 günlük bir ateşkesle 50 kadın ve çocuğu serbest bırakabileceklerini ve bu sayının 70'i bulabileceğini arabuluculara ilettiklerini söylemişti.

Rehine takası için yapılacak anlaşmanın, ateşkesi ve insani yardım girişini içermesini talep ettiklerini belirten Ebu Ubeyde, İsrail'in bu konuyu "ertelediğini ve kaçtığını" dile getirmişti. (AA)

Öne Çıkanlar