İsrail'in Şifa Hastanesi baskının ayrıntıları: Erkekler avluda toplandı, gözleri bağlanıp sorgulandı

İsrail'in Şifa Hastanesi baskının ayrıntıları: Erkekler avluda toplandı, gözleri bağlanıp sorgulandı
Yayınlanma:
A+ A-
İsrail askerlerinin Gazze'nin en büyük sağlık kuruluşu olan Şifa Hastanesi'ndeki baskında, 16-40 yaş arası erkekleri avluda topladığı ortaya çıktı. Birçok erkek gözleri bağlanarak sorgulandı, çıplak aramadan geçirildi. 200 kişiden de haber alınamıyor.

Artı Gerçek - İsrail ordusunun yüzlerce sivilin sığındığı Şifa Hastanesi'nde dün "Hamas'ın komuta merkezi" iddiasıyla gerçekleştirdiği baskın sırasında yaşananların ayrıntıları ortaya çıkıyor. Görgü tanıkları, hastane yerleşkesinde 16-40 yaş arasındaki bütün erkeklerin avluda toplanıp bazılarında çıplak arama yapıldığını, 200 kişinin gözleri bağlanarak bilinmeyen bir yere götürüldüğünü anlattı.

'HOPARLÖRDEN ANONS YAPTILAR'

BBC ve AFP'ye konuşan tanıklar, İsrail ordusunun şafak vaktinde başlattığı baskın sırasında hastanede hoparlörlerden erkeklere özel anons yaptığını anlattı. Buna göre, İsrail operasyonunun ana merkezi olan cerrahi ve acil bölümleri haricinde hastanenin tüm noktalarında bulunan 16- 40 yaş arasındaki tüm erkeklerin bulundukları yeri terk edip avluya çıkmaları istendi.

'YAKLAŞIK 1000 FİLİSTİNLİ ERKEK AVLUYA GÖTÜRÜLDÜ'

AFP'ye konuşan bir yerel gazeteci, hoparlörlerden aksanlı bir Arapça konuşan bir İsrail askerinin, "16 yaş üzerindeki bütün erkekler, ellerini havaya kaldırsın. Binadan avluya doğru çıkın ve teslim olun" dediğini anlattı. Gazeteci, kısa süre içinde yaklaşık 1000 Filistinli erkeğin elleri başlarının üzerinde olacak şekilde avluya götürüldüğünü, bazılarının İsrailli askerler tarafından soyularak silah ve patlayıcı araması yapıldığını söyledi.

ifa-hastanesi3.jpg

Katar merkezli Al Jazeera (El Cezire) televizyonuna konuşan kaynaklar ise yaklaşık 200 kişinin gözleri bağlı şekilde sorgulandıktan sonra bilinmeyen bir yere götürüldüğünü ve bu kişilerden haber alınamadığını söyledi. El Cezire'nin kaynakları, İsrail askerlerinin sorguya 30 kişi ile başladığını ve bu kişilerin çıplak arama için soyulduğunu, sonrasında daha fazla kişinin de gözleri bağlanarak sorgulandığını ve erkeklerin gruplar halinde ayrıldığını anlattı.

'CERRAHİ BÖLÜMÜNDE DUVAR KALMADI'

El Cezire, hastanenin cerrahi bölümünün arama sırasında içeriden patlayıcılarla tamamen yıkıldığını ve duvarların kalmadığını, aynı zamanda bir ilaç deposunun da havaya uçurulduğunu yazdı.

İsrail ordusu, cuma günü başlayan kuşatma nedeniyle elektriği kesilen ve hastane olarak hizmet vermeyi durdurmak zorunda kalan, şiddetten kaçan yüzlerce sivilin sığındığı Şifa Hastanesi'nde dün sabah yaptıkları baskında silah ve mühimmat bulduklarını savunmuş, bazı fotoğraflar yayınlamıştı.

ifa-hastanesi4.jpg

Hamas ise bu suçlamayı reddetmişti. Baskından bir önceki gün, hastanenin doktorları çürümeye başlayan yaklaşık 200 cesedi toplu mezara gömmek zorunda kaldıklarını açıklamıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar