İsrail Cumhurbaşkanı Herzog'dan Erdoğan'a davet

İsrail Cumhurbaşkanı Herzog'dan Erdoğan'a davet
Yayınlanma:
A+ A-
İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı iki ülkenin yakın zamanda normalleşen ilişkisinin simgesi olarak İsrail'i ziyaret etmeye davet etti. Herzog, Ankara'nın yeni İsrail büyükelçisini kabul ederken davetini yaptı.

Artı Gerçek - Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçisi Şakir Özkan Torunlar, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’a güven mektubunu sundu. Büyükelçi Torunlar, Herzog tarafından Batı Kudüs’teki İsrail Cumhurbaşkanlığı rezidansında düzenlenen törenle kabul edildi.

Herzog törende yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı İsrail'e davet etti. Herzog geçen yıl Türkiye'yi ziyaret etmiş ve 2008'den bu yana Türkiye'ye gelen ilk İsrail devlet başkanı olmuştu. Herzog "İki ülke ilişkilerini güçlendirmek için hepimizin çalışacağına eminim" dedi.

2023-01-11t105442z-1388174791-rc2aoy9ws1ai-rtrmadp-3-israel-turkey.jpg
Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçisi Şakir Özkan Torunlar, Herzog’a güven mektubunu sundu.

Türkiye ve İsrail, karşılıklı ilişkileri geliştirmek için 2022 boyunca birçok adım atmıştı. İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog'un Mart 2022’deki Ankara ziyaretini, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun mayıstaki İsrail'i ziyareti izlemişti. Dönemin İsrail Başbakanı Yair Lapid de haziranda Türkiye'yi ziyaret etmişti.

Türkiye ve İsrail, 17 Ağustos 2022’de diplomatik ilişkileri en üst seviyeye çıkarma ve karşılıklı büyükelçi atama kararı almıştı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun kasım ayındaki seçim kazanmasının ardından İsrail Başbakanı ve Erdoğan ikili ilişkileri ilerletmede de anlaşmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar