İsrail, Gazze'deki sağlık idaresine ait Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesini hedef aldı

İsrail, Gazze'deki sağlık idaresine ait Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesini hedef aldı
İsrail'in Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesi'ni hedef aldığı, hastanede ağır hasar oluştuğu bildirildi. Hastane, Gazze Şeridi’nde kanser hastalarının tedavi gördüğü tek hastane özelliği taşıyor.

Artı Gerçek - İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ndeki kanser hastalarına yönelik tek hastane olan Türk-Filistin Dostluk Hastanesine saldırı düzenledi.

Türk-Filistin Dostluk Hastanesi Müdürü Subhi Sukeyk, İsrail'in hedef aldığı Gazze'deki sağlık idaresine ait hastanede hasarın meydana geldiğini söyledi.

Sukeyk, "İsrail uçakları, Gazze Şeridi'nde kanser hastalarına yönelik tek hastane olan Türk-Filistin Dostluk Hastanesinin üçüncü ve son katını bombalayarak ciddi hasara yol açtı" dedi.

Hastanenin üçüncü katında çıkan yangının kontrol altına alındığını aktaran Sukeyk, "Bombalama, bazı elektromekanik sistemlerin bozulmasına yol açtı, hasta ve sağlık çalışanlarının hayatını tehlikeye attı" diye konuştu.

Sukeyk, İsrail ordusunun hastanenin çevresini birçok kez hedef aldığını hatırlatarak, "İşgal güçleri, kanser hastalarının acılarını artırıp onları ilaçtan ve tedavi için dışarı gitmekten mahrum bırakmakla kalmadı, aynı zamanda hastane çevresini de hedef alarak hayatlarını tehlikeye attı" ifadesini kullandı.

BAKANLIK: BÖYLE BİR SALDIRININ GERÇEKLEŞTİRİLMESİNİN HİÇBİR İZAHI OLAMAZ

Dışişleri Bakanlığı, hastane saldırısına yönelik açıklama yaptı. Bakanlık açıklamasında, "Gazze’deki tek kanser hastanesi olan söz konusu kurumun koordinatları dahil, gerekli her türlü bilgi İsrail makamlarıyla önceden paylaşılmış olmasına karşın böyle bir saldırının gerçekleştirilmesinin hiçbir izahı olamaz. Gazze’deki Filistin halkını en temel haklarından mahrum bırakmayı amaçlayan kuşatma ve bu insanlık dışı saldırılar, uluslararası hukuku açıkça ihlal etmektedir" ifadelerine yer verdi.

FİLİSTİN'İN EN BÜYÜK HASTANELERİNDEN, GAZZE'DEKİ TEK KANSER HASTANESİ

Türk-Filistin Dostluk Hastanesi, Gazze Şeridi’nin doğusunda, İsrail ordusunun sabah saatlerinde karadan girip geri çekildiği bölgeye yakın bir yerde bulunuyor.

Gazze Şeridi’nde kanser hastalarının tedavi gördüğü tek hastane özelliği taşıyan Türk-Filistin Dostluk Hastanesi, Filistin’in en büyük hastanelerinden biri olarak öne çıkıyor.

Yaklaşık 34 bin 800 metrekarelik alan üzerine kurulu, 3 katlı ve 180 yatak kapasiteli Türkiye'nin yaptırdığı hastanenin inşaatı 2017 yılında tamamlandı. (AA)

Öne Çıkanlar