İsrail ile Lübnan arasında 'tarihi' anlaşma: Deniz sınırı kavgası son buluyor

İsrail ile Lübnan arasında 'tarihi' anlaşma: Deniz sınırı kavgası son buluyor
Yayınlanma:
A+ A-
Tarihleri savaşla yazılan İsrail ile Lübnan, deniz sınırı anlaşmazlığını tarihi bir anlaşmayla sonlandırıyor. Hizbullah'ın da anlaşmaya yeşil ışık yaktığı belirtiliyor.

Artı Gerçek - Komşuluk tarihleri savaşlarla yazılmış olan İsrail ile Lübnan, tartışmalı deniz sınırları konusunda tarihi bir uzlaşmaya vardı. ABD'nin arabuluculuğunda yapılan anlaşmaya, İsrail'i ezeli düşmanı olarak gören Hizbullah'ın da yeşil ışık yaktığı iddia edildi.

Lübnan ve İsrail, yaklaşık 860 kilometrekarelik bir deniz sahası anlaşmazlığı yaşıyor, her ülke de bu bölgenin kıta sahanlığında hak iddia ediyordu. İsrail, Lübnan hükümetinin lisanslama sürecine başladığı beş bloktan üçünün İsrail kıta sahanlığı sınır bölgesinde yer aldığını öne sürüyordu. Lübnan tarafı ise tartışmalı bölgenin 2 bin 290 kilometrekare olduğunu savunuyordu.

ABD'nin girişimi sonucu her iki ülkenin de tavizler vermesiyle yapılan anlaşma ise hem bölgede enerji arama için sondaj yapılmasının önünü açıyor, hem de iki ülke arasındaki gerilim unsurlarından birinin yatıştırılması anlamına geliyor.

Lübnan Cumhurbaşkanlığı ofisinin yazılı açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Mişel Avn, anlaşmanın nihai metninde Lübnan'ın tüm haklarının korunduğunu belirtti. Açıklamada, "Lübnan Cumhurbaşkanı'nın İsrail ile deniz sınırı çizimine ilişkin ABD'den teslim aldığı nihai anlaşma tasarısı, Lübnan'ın doğal kaynakları üzerinde tüm haklarını ve taleplerini karşılıyor" ifadeleri kullanıldı.

İsrail Başbakanı Yair Lapid de, "Bu, İsrail'in güvenliğini güçlendiren, İsrail ekonomisine milyarlar enjekte edecek ve kuzey sınırımızda istikrarı garanti altına alacak türden tarihi bir başarı" dedi.

İsrail'e karşı 'direniş cephesi'nin en güçlü aktörlerinden olan İran destekli Hizbullah'ın anlaşmaya vereceği tepki ise merak konusu. Anlaşmanın kamuoyuna duyurulması sonrası ayrıntılar konusunda Hizbullah'tan resmi bir açıklama henüz gelmedi. Ancak Hizbullah, Lübnan hükümetinin pozisyonunu destekleyeceğini açıklamıştı.

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'ın bugün bir konuşma yapması beklenirken, Reuters'a konuşan üst düzey iki Lübnanlı kaynak örgütün anlaşmaya yeşil ışık yaktığını söyledi. Hizbullah'a yakın olduğu belirtilen bir yetkili, örgütün anlaşmanın maddelerine onay verdiğini ileri sürdü. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar