İsrail'in onayladığı listede 'Filistin'in özgür kızı' Ahed Tamimi de var

İsrail'in onayladığı listede 'Filistin'in özgür kızı' Ahed Tamimi de var
İsrail, Hamas ile vardığı esir takası mutabakatı kapsamında serbest bırakılacak 50 Filistinlinin listesini onayladı. Listede, 'Filistin'in özgür kızı' olarak bilinen 22 yaşındaki Ahed Tamimi de var.

Artı Gerçek - İsrail hükümeti, abluka altındaki Gazze Şeridi'nde Katar'ın arabuluculuğu ile yapılan geçici ateşkesin uzatılacağı iki gün boyunca İsrail cezaevlerinden bırakılacak 50 Filistinli kadın esirin listesini onayladı. Listede, İsrail askerlerine kafa tuttuğu görüntülerle Filistin direnişinin simge isimlerinden biri haline gelen 22 yaşındaki Ahed Tamimi de bulunuyor.

2017 yılında bir İsrail askerine tokat attığı görüntülerle viral olan ve bu nedenle sekiz ay cezaevinde tutulan Tamimi, 6 Kasım'da İsrail ordusunun işgal altındaki Batı Şeria'daki evine düzenlediği baskında yeniden gözaltına alınmıştı. İsrail ordusu, 'Filistin'in özgür kızı' olarak tanınan Tamimi'yi bir Instagram paylaşımında 'terör faaliyeti' çağrısında bulunmakla itham etmişti. Gazze'deki bombardımanın en yoğun günlerinde gerçekleşen bu tutuklama tepki çekmişti.

İsrail Adalet Bakanlığı'nın açıkladığı listeye göre ise geçici ateşkesin uzatılması sonrası bırakılması beklenen isimler arasında Tamimi de bulunuyor. Ateşkesin uzatılması mutabakatında bırakılacak 60 Filistinli esirden kalan 10'unun çocuklardan oluşması bekleniyor.

İSRAİL, HAMAS TARAFINDAN BUGÜN SERBEST BIRAKILMASI BEKLENEN İSRAİLLİLERİN İSİM LİSTESİNİ ALDI

İsrail'in Maarif ve Haaretz gazetelerinin haberine göre, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun ofisi de esir takası mutabakatı çerçevesinde Gazze'den bugün salıverilmesi planlanan İsraillilerin isim listesini aldıklarını açıkladı.

Açıklamada ayrıca, serbest bırakılması planlanan İsrailli esirlerin ailelerine de bilgi verildiği kaydedildi.

Haaretz'in haberinde İsrail'e ulaşan listedeki bugün serbest bırakılacak İsraillilerin 10 kişiden oluştuğu belirtildi.

ESİR TAKASINDA SON DURUM

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara 4 gün "insani ara" verilmesine ilişkin uzlaşma, 24 Kasım Cuma günü saat TSİ 08.00'de uygulamaya girmişti.

Mutabakat çerçevesinde dört gün boyunca Hamas'ın elindeki 50 İsrailli esire karşılık İsrail hapishanelerindeki toplam 150 Filistinlinin serbest bırakılması planlanmıştı.

Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Macid el-Ensari, X sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Hamas ile İsrail arasında yürütülen arabuluculuk çalışmaları sonucunda "insani ara"nın 2 gün daha uzatılması konusunda mutabakata varıldığını duyurmuştu.

Mutabakat kapsamında her gün 10 İsrailli esirin serbest bırakılması karşılığında "insani ara"nın 24 saat daha uzatılacağı, böylece iki gün daha devam etmesinin kararlaştırıldığı belirtilmişti. (DIŞ HABERLER, AA)

Öne Çıkanlar